Tematem seminarium będą „Konflikty rodzicielskie – aspekty psychologiczne i prawne. Wzmocnienie współpracy, jako formy zapobiegania instytucjonalnej przemocy wobec dzieci”.
Seminarium adresowane jest głównie do pracowników PCPR, DPS, OPS, OIK, którzy w swojej pracy na co dzień doświadczają konfliktów rodzinnych, uczestniczą w przymusowych odbiorach dzieci od rodziców i zmagają się z brakiem zrozumienia ze strony społeczności lokalnej. Seminaria są odpowiedzią na zgłaszaną przez pracowników socjalnych potrzebę zintegrowanej współpracy w relacji pracownik socjalny – kurator – policja.
Tematyka seminarium:
- potrzeby dzieci w sytuacji rozstania rodziców,
- przemoc psychiczna wobec dzieci – skutki uwikłania dzieci w konflikt między rodzicami, sprawowanie pieczy nad dzieckiem po rozstaniu,
- postanowienia sądu dotyczące bezpośredniego sprawowania opieki nad dzieckiem,
- czym jest ograniczenie władzy rodzicielskiej,
- postanowienia sądu dotyczące przymusowego odbioru dziecka,
- alternatywne sposoby rozwiązywania sporów i konfliktów – mediacje.
Osoby prowadzące: prawnik i psycholog Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
Prelekcja pt. „Interwencja kryzysowa na rzecz dziecka - i co dalej?”.
Osoby prowadzące:
Łukasz Wygralak (psycholog OIK), który przedstawi działania OIK-u w tej kwestii, funkcjonowanie Niebieskiego Pokoju,
Lucyna Korsak (Stowarzyszenie Szansa w Krotoszynie) - która nakreśli dalsze działania wobec dziecka i jego rodziny w lokalnym systemie wsparcia już po interwencji (świetlice terapeutyczne, współpraca z asystentami rodziny itp).
Seminarium towarzyszyć będą warsztaty dla rodziców „Mądre wychowanie”, podejmujące tematykę radzenia sobie z wychowaniem dzieci bez przemocy.
Termin: 19.09.2014 r. godz. 10:00-16:00 (piątek)
Miejsce: Krotoszyńska Biblioteka Publiczna, ul. Benicka 9 Zgłoszenia: Justyna Nader, tel. 784925443, e-mail:
Szkolenie realizowane w ramach projektu „WIELKOPOLSKA STAWIA NA RODZINĘ” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.