Droga jaką przebyła książka do jej obecnego kształtu - zarówno w klasycznej formie papierowej, jak i elektronicznej, jest niemal tak długa, jak historia człowieka i cywilizacji. Począwszy od wynalazku pisma, druku, aż po najnowocześniejsze współczesne technologie przekazu informacji, wyznacznikiem przemian w tej dziedzinie, zawsze były rosnące potrzeby informacyjne człowieka na poszczególnych etapach rozwoju cywilizacyjnego.
Powyższym zagadnieniom, poświęcone zostały zajęcia biblioteczne w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 1.
Spotkanie zapoczątkowane zostało krótkim wprowadzeniem na temat najważniejszych zasad funkcjonowania oddziału dla dzieci.. Zasadnicza część zajęć, podzielona została natomiast na trzy etapy:
- historię pisma i książki w starożytności i średniowieczu,
- wynalazek druku i książka drukowana,
- nowe formy książki współczesnej.
Uczestnicy zajęć prześledzili etapy powstawania pisma i materiałów pisarskich od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Dowiedzieli się, jak w starożytnym Sumerze używano gliny do zapisu tekstów, jak w Egipcie wytwarzano papirus, w Pergamonie - pergamin, jak czerpało się papier.
Mogli również zobaczyć, wykorzystując zasoby księgozboru książnicy jak przez wieki zmieniał się wygląd książki. Od tabliczek glinianych, zwojów papirusowych, inkaskiego pisma kipu, średniowiecznych rękopisów, poprzez inkunabuły, dotarli do współczesnej książki drukowanej, e-booków i audiobooków. Największy podziw wzbudziły średniowieczne, bogato oprawione, zdobione inicjałami, miniaturami i ornamentami zabytki piśmiennictwa. Jednak, jak na współczesnych przystało, z nie mniejszym zainteresowaniem obejrzeli książki elektroniczne i odsłuchali fragmenty książek mówionych. O zainteresowaniu tematem może świadczyć aktywny udział uczestników w zajęciach.
Tekst: Marlena Nabzdyk
Zdjęcia: Alicja Ćwik