Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45833459
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Ludobójstwo Ormian w Turcji i Polaków na Kresach Wschodnich

18 lutego 2015 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera  odbyło się spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim pt. „Ludobójstwo Ormian w Turcji i Polaków na Kresach Wschodnich”.

 Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest autorem takich książek jak: „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, „Ludzie dobrzy jak chleb”, „Chodzi mi tylko o prawdę”, „Personalnik subiektywny”, „Żywa historia” , Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Gliwicach, opiekunem osób niepełnosprawnych. To poeta, pisarz i publicysta. Był jednym z założycieli Fundacji im. Brata Alberta.

Szczególnym przedmiotem jego zainteresowania jest ludobójstwo dokonane przez rząd turecki w 1915 r. oraz ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA w czasie II wojny światowej.

Podczas środowego spotkania duchowny przybliżył mało znaną w Polsce historię Ormian i ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Autor z pasją i empatią opowiadał o losach Polaków. Temat ten jest mu szczególnie bliski ze względu na kresowe pochodzenie jego rodziny.

W bieżącym roku przypada rocznica masakry ludności ormiańskiej z lat 1915-1917 i wymordowania polskich mieszkańców sześciu wschodnich województw ówczesnej Polski (wchodzących w skład Wołynia, Galicji Wschodniej Lubelszczyzny i Polesia) przez Ukraińców z OUN-u, czyli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów powiązanych ze Stepanem Banderą, oraz UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Wydarzenia między 1943 a 1945 rokiem określane są mianem zbrodni wołyńskiej.

Spotkanie z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim wywołało duże zainteresowanie mieszkańców Krotoszyna, czego dowodem była pełna sala i ożywiona dyskusja na zakończenie wykładu. Po spotkaniu można było kupić książki i zdobyć autograf.

Wszystkie książki autorstwa księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego można wypożyczyć w wypożyczalni dla dorosłych Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej.

 

Autor: KBP

Zdjęcia: Łukasz Durczyński

ikona daty19-02-2015, 10:38 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2430
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt