Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827945
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Sokolnik w krotoszyńskim parku

Na zlecenie magistratu w krotoszyńskim parku pracowali ptasi drapieżcy.

Jastrzębie: Iwona, Lilka i Andrzej od początku marca do połowy kwietnia lustrowały park. Ptaki wraz ze swym opiekunem, panem Arkadiuszem Fuhsem przyjeżdżały do Krotoszyna z mosińskiej firmy FALCO.

 

Zadaniem drapieżników było odstraszenie gawronów, które solidnie dają się we znaki mieszkańcom, szczególnie w sezonie letnim, kiedy na spacerowiczów i odpoczywających na parkowych ławkach niespodziewanie spadają mało sympatyczne niespodzianki - ptasie odchody.

Pojawienie się jastrzębi przed sezonem godowym ogranicza gawronom możliwość zakładania gniazd, część z nich jest zmuszona poszukać bezpieczniejszych terenów. 

Iwona, Lilka i Andrzej podczas swojej pracy nie krzywdzą gawronów, sama obecność drapieżników wzbudza respekt i strach u ptaków. Nagrodą dla jastrzębi za dobrze wykonane straszenie jest smakowity kąsek mięsa, który otrzymują od pana Arkadiusza.

 

Z obserwacji poczynionych przez firmę sokolniczą wynika, że największe skupisko gawronów  znajdowało się  w części parku, przy ul. Piastowskiej, obecnie najwięcej ptaków jest  w rejonie  budynku gospodarczego. Z obliczeń  sokolnika wynika, że przed rozpoczęciem usługi w parku bytowało około 500 sztuk gawronów. Obecnie ich ilość szacuje się na około 20-30 aktywnych gniazd, czyli od 40 do 60 gawronów zamieszkujących park oraz około 50 ptaków, odwiedzających park w celu zdobycia posiłku.

Wynajęcie drapieżników kosztowało gminę 15 tys. zł. Cena ta objęła również stosowanie wspomagających pracę jastrzębi metod: hukowej i biosonicznej (odgłosy przestraszonych ptaków).

ikona daty15-04-2015, 12:45 ikona autorammc ikona wyświetleń2447
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt