W ubiegły weekend, 10 i 11 kwietnia w Krotoszyńskiej Bibliotece Publiczne odbyło się V Forum Inicjatyw Lokalnych. Forum miało charakter szkoleniowo-informacyjny.
W pierwszym dniu forum przedstawiciele lokalnych organizacji spotkali się z Lucyną Roszak – Prezes Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie, która opowiedziała o animującym do działania projekcie „Wariant Wolontariat” finansowanym w ramach Mikrodotacji udzielanych przez Centrum PISOP. Kolejnym prelegentem była Magdalena Przystałowska, animatorka z Centrum PISOP, która przybliżyła forumowiczom teoretyczne zagadnienia związane z tworzeniem projektów. W pierwszym dniu forum prezentację miał również Janusz Sibiński, doradca przy Centrum PISOP, który zachęcał grupy nieformalne oraz młode organizacje pozarządowe do składania wniosków o dofinasowanie do programu Mikrodotacje. Termin składania wniosków upływa 17 kwietnia.
Przeprowadzono wybory do komisji oceniających wnioski w ramach konkursów ofert Burmistrza Krotoszyna. W skład komisji weszli:
Izabela Jelinowska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły G-4 (z obszaru: sport),
Katarzyna Maciejewska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ósemki (kultura),
Michał Wojciechowski ze Stowarzyszenia Szansa (przeciwdziałanie uzależnieniom),
Agnieszka Gierłowska z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział w Krotoszynie (ochrona zdrowie),
Mariusz Karbowiak ze Stowarzyszenie „Wspólnie dla Biadek”(pomoc społeczna, współpraca administracji z NGO, ekologia).
W drugim dniu forum Magdalena Głowienkowska z CKI przeprowadziła warsztat roboczy z prezentacją wyników analizy SWOT dotyczącej sytuacji organizacji pozarządowych z powiatu krotoszyńskiego i współpracy NGO z administracją publiczną (prezentacja w załączeniu).
Justyna Ochędzan, prezes Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych zaprezentowała najnowsze zmiany w prawie dla stowarzyszeń oraz różnice między działalnością statutową odpłatną, nieodpłatną i działalnością gospodarczą. Następnie Krzysztof Manista, prezes Stowarzyszenia Twoja Alternatywa, omówił kwestię animowania młodzieży do działania na przykładzie działalności stowarzyszenia TA. O zewnętrznych możliwościach finansowania działalności organizacji opowiedziała Joanna Jarocka z CKI.
Podczas forum ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszą Inicjatywę Lokalną. Spośród 12 zgłoszonych inicjatyw jury konkursu w składzie Justyna Ochędzan i Lucyna Roszak wybrało 4 najlepsze projekty zrealizowane w ubiegłym roku przez krotoszyńskie organizacje i grupy nieformalne. Organizatorami konkursu byli Centrum Koordynacyjno-Informacyjne raz Urząd Miejski w Krotoszynie.
W kategorii Kultura i Edukacja zwyciężyła inicjatywa zrealizowana przez Towarzystwo im. Gwiżdż Janiny pn. Łowcy Pamięci. W imieniu towarzystwa nagrodę odebrali Maciej Karolewski – prezes stowarzyszenia oraz Lidia Saracen.
Głównym rezultatem projektu było zebranie i wyeksponowanie wspomnień osób, które pamiętają czasy II wojny światowej oraz okres tuż po niej. Dzięki poznaniu najbliższej historii zwykłych mieszkańców naszej gminy uczestnicząca w projekcie młodzież miała możliwość w namacalny sposób poznać dzieje naszego regionu. Do realizacji zadania włączyło się 11 szkół i 14 koordynatorów. W nagrywaniu i przeprowadzaniu wywiadów z mieszkańcami Krotoszyna i okolicy uczestniczyło 28 osób. W efekcie nagrano 24 filmy, z czego 22 poddano obróbce do oficjalnej prezentacji. Dalekosiężnym rezultatem projektu jest zebranie materiałów i wykorzystanie ich do instalacji multimedialnej, dzięki której zebrane wspomnienia zostaną udostępnione szerszej publiczności.
W kategorii Pomoc społeczna i Zdrowie jury nagrodziło Spacer dla Serca, akcję organizowaną przez Stowarzyszenie Pomóżmy Sobie w Krotoszynie. Nagrodę odebrała Aleksandra Opalińska – wiceprezes Stowarzyszenia oraz Celina Antkowiak.
Przedsięwzięcie zrealizowane pod hasłem „SPACER DLA SERCA” obejmowało dwa zadania, a mianowicie zorganizowanie w Krotoszynie w dniu 27 września 2014 roku z okazji obchodów „Międzynarodowego Dnia Serca” imprezy profilaktyczno-edukacyjnej z zakresu chorób serca i układu krążenia obejmującej przemarsz szlakiem funkcjonujących na terenie Krotoszyna siłowni zewnętrznych, prelekcję na temat „Modyfikacja czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, tj. 10 przykazań profilaktyki chorób układu krążenia” i piknik prozdrowotny w ramach którego prowadzono nieodpłatnie badania z zakresu czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz udzielano porad kardiologicznych - z liczącej 150 osób grupy bezpośrednich uczestników przedsięwzięcia pod hasłem „Spacer dla Serca” w przemarszu ulicami miasta wzięło udział ok. 50 osób. Wszystkie prace organizacyjne i merytoryczne zostały wykonane na zasadach wolontariatu przez członków Stowarzyszenia, jak i wolontariuszy reprezentujących współpracujące z organizatorem Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej.
W kategorii Sport i Turystyka wyróżniono II Turniej Wsi zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Różopole. Nagrodę odebrała prezes stowarzyszenia Irena Bielarz.
II Turniej Wsi zorganizowany przez Stowarzyszenie odbył się 22 czerwca 2014 r. na boisku w Różopolu. W turnieju wzięło udział 10 wsi gminy Krotoszyn. Każda wieś wystawiła drużynę 30-osobową biorącą udział w 15 konkurencjach, m.in. kulanie balotu, bieg w workach, slalom z jajkiem, narciarz, wyścig rydwanów, rąbanie jabłek, wbijanie gwoździ. W sumie w rozgrywkach wzięło udział 300 osób. Uczestnikom wręczono dyplomy, a zwycięskim drużynom puchary i nagrody – 3 dla zwycięskich drużyn i 7 nagród pocieszenia.
W kategorii Aktywizacja i Integracja społeczna za najlepsza inicjatywę lokalną jury uznało Festiwal Kwiatów, Zboża i Trawy oraz Dobrej Zabawy połączony z 700-leciem Bożacina.
Na podstawie wspomnień obecnych i byłych mieszkańców wioski napisano książkę pt. Stary i Nowy Bożacin. 15 sierpnia 2014 r. odbyła się impreza plenerowa łączącą dożynkowy festiwal kwiatów z obchodami 700-lecia Bożacina. Przygotowano mszę polową, wieniec dożynkowy, tańce i przyśpiewki, film z prac żniwnych, wystawę starych maszyn żniwnych. Urządzono pokaz młócenia zboża starą młocarnią. Przeprowadzono konkurs o „Różę Burmistrza” w dwóch kategoriach: 1. „Wystrojona zagroda”, 2. „Od ziarnka do ziarnka aż powstanie arcydzieło”. Przygotowano występy i wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi loty helikopterem. Degustowano tradycyjne potrawy i wypieki, zorganizowano stoisko, w którym można było nabyć książkę i jubileuszowe kubki i bombki.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Ostatnim punktem forum były wybory przedstawicieli organizacji pozarządowych do Gminnej Rady Pożytku Publicznego. W skład Rady weszli:
Darian Paszek (z obszaru Kultura i Edukacja),
Norbert Duczmal (z obszaru Sport),
Jolanta Borska (z obszaru Ochrona zdrowie),
Joanna Jarocka (z obszaru Przeciwdziałanie uzależnieniom),
Magdalena Głowienkowska (Pozostała działalność).
Kadencja Rady trwa dwa lata. Zadania Gminnej Rady to w szczególności: opiniowanie projektów strategii rozwoju powiatów lub gmin, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych, udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Forum zorganizowane jest z myślą o krotoszyńskich organizacji pozarządowym i grup nieformalnych, w tym rad sołeckich i osiedli. Dzięki udziałowi w forum przedstawiciele NGO pozyskali wiedzę z zakresu zarządzania organizacją, pozyskiwania środków zewnętrznych na swoją działalność i aktywizowania mieszkańców do działania. Ponadto forum było doskonałą okazją do promocji i integracji stowarzyszeń oraz aktywnych grup nieformalnych, wymiany doświadczeń, poglądów oraz oceny współpracy organizacji pozarządowych z administracją samorządową, jak i między samymi organizacjami.
Organizatorem forum było Centrum Koordynacyjno-Informacyjne działające przy Stowarzyszeniu Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości. Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Lokalną 2014 roku został zorganizowany we współpracy z Miastem i Gminą Krotoszyn. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miejski w Krotoszynie.
(cki)