W sobotę 13 czerwca w krotoszyńskim parku miała miejsce impreza rekonstrukcyjna zatytułowana „Wehikuł Czasu – Krotoszyn A.D. 1415”. Impreza została zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Krotoszynie oraz Poczet Wierzbięty herbu Łodzia, przy wsparciu Urzędu Miejskiego. Powodem dla którego aleja parkowa została przeniesiona w czasie do epoki średniowiecza, były uroczyste obchody 600-lecia lokacji miejskiej Krotoszyna.
W ciągu dziesięciu godzin (od 10.oo do 20.oo) tłumy mieszkańców miasta oraz przybyłych gości, mogły poczuć sielankową atmosferę towarzyszącą imprezie. Dzieci między innymi testowały swoje umiejętności szermiercze i kaligraficzne, próbowały pleść barwne tasiemki i lepić gliniane naczynia, sprawdzały się w roli mincerza i płatnerza oraz przyrządzały podpłomyki z własnoręcznie pozyskanej mąki i ugniecionego ciasta. Dorośli w trakcie rozmowy z kilkudziesięcioma rekonstruktorami z całej Polski mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat okresu, w którym powstało miasto Krotoszyn. Podróży w czasie towarzyszyła muzyka z epoki, którą wykonywał również krotoszyński zespół muzyki dawnej „Artifex”.
Jak na odświętny nastrój przystało odbyły się również turnieje. Do zmagań łuczników stanęło ośmioro śmiałków, z których najlepszy okazał się Ziemowit Mańkowski z krotoszyńskiego Pocztu Wierzbięty. W turnieju lekkozbrojnych zwyciężył Marek Ratajczak – również członek miejscowego Pocztu. Wieczorem sześciu rycerzy stanęło w szrankach turnieju rycerskiego, w którym zwyciężył Piotr Mikołajczyk.
Następnego dnia, w niedzielę 14 czerwca, członkowie Pocztu Wierzbięty w trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej wystawili wartę przed ratuszem, a Piotr Mikołajczyk w zbroi rycerskiej odczytał zarys dziejów miasta. Popołudniem przybyli do Krotoszyna rekonstruktorzy wzięli udział w przygotowanej przez krotoszyński Poczet inscenizacji lokacji miejskiej Krotoszyna, poprzedzającej barwną żakinadę, która przeszła zaproponowaną przez dyrektora muzeum trasą.
Mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się podczas drugiej edycji „Wehikułu Czasu”.
Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować za okazaną pomoc:
- Urzędowi Miejskiemu w Krotoszynie,
- Pocztowi Wierzbięty z Krotoszyna,
- Wszystkim rekonstruktorom, którzy zdecydowali się nas odwiedzić,
- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 4,
- Panu Grzegorzowi Polańskiemu i całemu zespołowi muzyki dawnej „Artifex”,
- Tadeuszowi Skarżyńskiemu – Radnemu Rady Miejskiej w Kaliszu za pełnienie roli narratora podczas inscenizacji,
- Krotoszyńskiemu Ośrodkowi Kultury.