Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826997
Wiadomości
Dobre tempo pracy w Ośrodku
Bez większych problemów realizowane są przez Miejsko-Gminny 0środek Pomocy Społecznej w Krotoszynie zadania zlecone, zarówno nowe – zaliczki alimentacyjne, jak i dotychczasowe świadczenia rodzinne.
Mimo pewnych obaw, z jakimi można było się spotkać, szczególnie w mediach ogólnopolskich, państwo zabezpieczyło na czas ośrodki opieki w finanse, a nasz MGOPS zdołał terminowo uporać się z wszystkimi złożonymi wnioskami.

Mieszkańcy naszej gminy złożyli 3100 wniosków na zasiłki rodzinne, 66 na świadczenia pielęgnacyjne, 600 na zasiłki pielęgnacyjne i 203 na zaliczki alimentacyjne. Te ostatnie w zmienionej formie zastąpiły dodatki z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Dobry i terminowy tok realizacji świadczeń ma duże znaczenie w sytuacji wzrastającego obciążania MGOPS nowymi zadaniami i zwiększającą się liczbą klientów tej instytucji. Od zeszłego roku Ośrodek zajmuje się wypłacaniem zasiłków rodzinnych: początkowo dotyczyło to osób uprawnionych i zatrudnionych w najmniejszych zakładach pracy - do 5 pracowników, od tego roku - także firm większych, mających do 20 pracowników. Kolejnym planowanym krokiem rządu będzie scedowanie na Ośrodek wypłaty zasiłków rodzinnych wszystkim uprawnionym, bez względu na wielkość zatrudniającej ich firmy. Nowym zadaniem są także zaliczki alimentacyjne.

Większa liczba zadań ma wpływ na warunki pracy w MGOPS i obsługi przychodzących osób, bowiem największą bolączką tej instytucji są braki lokalowe. Kolejki petentów czekających na korytarzu to typowa sytuacja w okresie składania wniosków. Problemu tego nie można rozwiązać poprzez zatrudnienie nowego pracownika lub przyjęcie stażysty, bo – jak wyjaśnia dyrektor Teresa Stęplewska – pomieszczenia są już wykorzystane maksymalnie.

Szansą na zmianę sytuacji jest przejęcie przez Ośrodek nieużywanych pomieszczeń na drugim piętrze tego budynku, dotychczas należących do PGKM. Trzeba by w nich jednak przeprowadzić remont generalny, jego szacunkowy koszt pani dyrektor wyceniła na 120 tys. zł. O tym, czy gmina zdecyduje się na ten wydatek, zadecyduje na jednym ze swoich najbliższych posiedzeń Rada Miejska.

(eliz)
ikona daty24-10-2005, 12:40 ikona wyświetleń1544
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt