Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45830419
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja22-09-2015 20:34
ikona autorcki mg
ikona ilości zdjęć20
Mural powstańczy ukończony - zobacz zdjęcia


Zakończyły się prace nad muralem powstańczym na ścianie kamienicy przy ul. Zdunowskiej za pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Mural o niebywałym rozmiarze powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości, które na realizację projektu kulturalnego „Patriotyczny Krotoszyn” pozyskało grant w wysokości 8 tys. zł z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W sumie finansowy wkład stowarzyszenia wyniósł 4,5 tys. zł. Prace nad muralem rozpoczęły się 11 września i trwały 11 dni.

 

Celem naszego przedsięwzięcia było stworzenie muralu odwołującego się do historii Powstania Wielkopolskiego na ziemi krotoszyńskiej. Ściana za pomnikiem Powstańców Wielkopolskich stanowiła z racji usytuowania idealne miejsce do realizacji naszego pomysłu. Dzięki tej inicjatywie chcieliśmy, w głównej mierze, zainteresować mieszkańców Krotoszyna historią Powstania Wielkopolskiego oraz przybliżyć lokalnej społeczności postacie historyczne, które odegrały w nim znaczącą rolę. Ponadto, chcieliśmy poprawić wizerunek tej części miasta, uatrakcyjnić je dla samych mieszkańców jak i odwiedzających je turystów. Dziś ściana prezentuje się niesamowicie, przykuwa uwagę i zainteresowanie mieszkańców, którzy pozytywnie oceniają pomysł i jego realizację.


Projekt muralu został opracowany w konsultacji z dyrektorem Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. Dzieło przedstawia trzy postacie historyczne:  doktora Władysława Bolewskiego, sierżanta Władysława Rybakowskiego i porucznika Jana Szlagowskiego. Dr Władysław Bolewski był krotoszyńskim lekarzem i społecznikiem, a przede wszystkim gorącym patriotą. Doktor Bolewski przewodził walczącym pod Zdunami powstańcom wielkopolskim, został wówczas ranny. Prawie do końca swoich dni pracował jako słynący z fachowości i dobroci lekarz. Sierżant Władysław Rybakowski był działaczem społecznym i politycznym, jednym z przywódców Powstania Wielkopolskiego w Krotoszynie i Cieszkowie. W latach 1908–1914 pełnił funkcję naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krotoszynie, którego siedzibą był hotel „Bazar” przy ówczesnej ul. Kaliskiej (obecnie al. Powstańców Wielkopolskich). Tam też organizował ćwiczenia, wieczornice z okazji rocznic patriotycznych oraz amatorskie przedstawienia teatralne. Po utworzeniu w lutym 1919 r. Żandarmerii Konnej w powiecie krotoszyńskim (funkcjonującej w strukturach Żandarmerii Krajowej Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim) w stopniu wachmistrza, został zastępcą dowódcy oddziału. Porucznik Jan Szlagowski był dowódcą pociągu pancernego nr 11 „Poznańczyk”, który przyjechał do Krotoszyna 1 stycznia 1919 roku (przysłany do Wielkopolski przez Naczelne Dowództwo WP w Warszawie).


Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne finansowe wsparcie i pozytywne nastawienie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które po ocenie stanu technicznego ściany podjęło decyzję o sfinansowaniu remontu elewacji i przygotowaniu powierzchni ściany pod mural. Dzięki temu projekt mógł być zrealizowany w sposób gwarantujący jego trwałość.

 

Autorem projektu muralu i zarazem jego wykonawcą jest Łukasz Grobelny, Krotoszynianin i student V roku architektury na Politechnice Poznańskiej, w środowisku street art znany jako Yomi. Projekt finansowo wsparło Miasto i Gmina Krotoszyn oraz Bank Spółdzielczy w Krotoszynie. Rzeczowe  wsparcie dla projektu udzieliły również firmy z branży budowlanej: DAF-MAL Usługi Ogólnobudowlane, Centrum Materiałów Budowlanych BANASZAK oraz firma CAPAROL. Wszystkim instytucjom i przedsiębiorstwom zaangażowanym w powstanie muralu serdecznie dziękujemy. Niesamowity rezultat projektu jest również zasługą Grantodawców i Sponsorów, co zostanie w najbliższym czasie zaznaczone poprzez umieszczenie pod muralem tablicy promującej projekt.


Dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Muzeum Regionalnego w Krotoszynie, już wkrótce na ścianie pojawi się również tablica przybliżająca sylwetki postaci znajdujących się na muralu. 

 

Ściana przed rozpoczeciem prac (fot. M. Głowienkowska)

 

Ukończony mural powstańczy (fot. M. Głowienkowska)

 

(Magdalena Głowienkowska, Stowarzyszenie Krotoszyńskie Centrum Przedsiębiorczości)

ikona daty22-09-2015, 20:45 ikona autoracki mg ikona wyświetleń4671
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt