26 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Orpiszewie odbyło się VIII Forum Postępu Rolniczego. Patronat nad tegorocznym Forum objął burmistrz Krotoszyna Julian Jokś.
Głównym celem zgromadzenia była wymiana poglądów dotyczących funkcjonowania grup producenckich, nowych technologii żywienia zwierząt oraz innych spraw istotnych dla rolnictwa i jego otoczenia.
W Forum wzięli udział rolnicy, przedstawiciele organizacji rolniczych i firm z otoczenia rolnictwa oraz goście, wśród których byli: poseł RP Andrzej Grzyb, starosta Leszek Kulka, Wiesława Nowak z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, dr Piotr Chałupka z Akademii Rolniczej w Poznaniu i Krzysztof Rost z Powiatowego Biura ARiMR w Krotoszynie. Uczestnictwo w forum przedstawicieli polityki, nauki i rolników praktyków było gwarancją utrzymania właściwych relacji pomiędzy wiedzą naukową, teoretyczną, a jej wykorzystaniem w praktyce. Forum cieszy się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem rolników, w tym roku wzięło w nim udział ponad 300 osób, także spoza gminy Krotoszyn.
Burmistrz Julian Jokś powitał zabranych i przypomniał historię Forum. Omówił rolę samorządu gminnego przy powstawaniu pierwszej grupy producenckiej Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej Pro-Agro, podkreślając rolę Rady Miejskiej oraz Zarządu Gminnej Spółdzielni SCh w Krotoszynie. Starosta Leszek Kulka przedstawił działalność Starostwa Powiatowego w zakresie rolnictwa. Dyrektor Krzysztof Rost poinformował o liczbie złożonych wniosków na bezpośrednie dopłaty obszarowe oraz na poszczególne działania wynikające z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego oraz Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004 – 2006. Dodał, że limity na poszczególne działania zostały już wyczerpane.
W programie tegorocznego Forum znalazły się tematy:
1. Ekonomiczne aspekty bieżącej polityki rolnej,
2.Grupy producenckie w Wielkopolsce.
3. Zalety i wady grup producenckich.
Punkt pierwszy omówił poseł Andrzej Grzyb. Przedstawił zagadnienia planowanej polityki rolnej nowego rządu oraz jej uwarunkowania. Są to: zagrożenie produkcji drobiarskiej ptasią grypą; wstrzymywanie przez Rosję importu mięsa z Polski, głównie wieprzowego; sprawę zagospodarowania niedużej rezerwy tzw. kwot mlecznych, głównie z dostaw bezpośrednich; problemy na rynku cukru – Polska jako trzeci producent cukru w Unii Europejskiej może boleśnie odczuć ograniczenie produkcji; bezpośrednie dopłaty obszarowe; paliwo rolnicze – klub poselski PSL wystąpił z inicjatywą wprowadzenia dopłat i obniżenia akcyzy; biopaliwa – deklaracja rządu o wprowadzeniu biopaliw na rynek ; KRUS – nadzór nad nim wróci do Ministerstwa Rolnictwa; Bank Ziemski – instytucja przejmie z Agencji Nieruchomości Rolnych obrót nieruchomościami skarbu państwa, z włączeniem samorządów.
Wiesława Nowak z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przedstawiła działalność grup producenckich w naszym województwie. Przypomniała, że w kraju jest zarejestrowanych 109 grup, w województwie – 19, w powiecie krotoszyńskim – 7 grup. Poinformowała, z jakiej pomocy organizacyjnej i finansowej mogą skorzystać zrzeszeni rolnicy w pierwszych latach działalności.
Dr Piotr Skorupka wygłosił wykład pt. Zalety i wady grup producenckich.
Jak zwykle Forum było okazją do promocji przedsiębiorstw współpracujących bezpośrednio z rolnikami, przygotowane stoiska zaprezentowały bogatą ofertę firm. Na boisku sportowym przeprowadzono pokaz gaśnic przeciwpożarowych niezbędnych w gospodarstwach rolnych. [Stanisław Klarczyk]