Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827014
Wiadomości
Motywacyjny na mikołajki (fot.)
Podpisane w zeszłym tygodniu przez burmistrza Juliana Joksia porozumienie z krotoszyńskimi oddziałami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielskiej Solidarności wprowadza nowe zasady współpracy nauczycieli z władzami gminy.
W piątek 9 grudnia 2005 r. o godz. 14.30 w budynku w Urzędu Miejskiego z burmistrzem Julianem Joksiem i wiceburmistrzem Ryszardem Czuszke spotkali się przedstawiciele Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Krotoszynie. Przybycie związkowców było związane z podsumowaniem dotychczasowych obrad dotyczących regulaminu wynagradzania nauczycieli w roku 2006. Jednym z istotnych punktów negocjacji były rozmowy na temat dodatku motywacyjnego. Jego średnia wysokość będzie od nowego roku wynosiła 60 zł, czyli o 10 złotych więcej niż dotychczas. 150 złotych to średnia wysokość nowego dodatku dla dyrektorów szkół, wysokość dodatku dla wicedyrektorów zostanie ustalona w najbliższym czasie.

W trakcie kilku spotkań poprzedzających finalne podpisanie umowy obie strony nie tylko dyskutowały na temat regulaminu wynagradzania, ale ustaliły również treść porozumienie na temat zasad i form współpracy stanu nauczycielskiego z gminą. Uzgodniono zasady i kryteria przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego, które mają być jawne, tak aby każdy z pedagogów wiedział, w jakim stopniu je spełnia. - Dodatek motywacyjny ma swoją funkcję, chcemy w ten sposób wyróżniać nauczycieli, którzy na to zasługują – powiedział burmistrz Julian Jokś. - Są efekty, za które warto dać więcej, jak np. wyniki egzaminów szkolnych. - Wielu nauczycieli pracuje społecznie, dodatek może być nagrodą za taką pracę – dodał wiceburmistrz Ryszard Czuszke.

Porozumienia zakłada aktywny udział nauczycieli w organizowanych przez gminę oficjalnych obchodach świat państwowych i lokalnych. O tym, że jest to problem narastający od lat przypomniał burmistrz Jokś. - Podczas uroczystości nie widać pedagogów, którzy powinni być wzorem dla młodzieży.

Nowe porozumienie mówi także o współpracy nauczycieli z gminą w rozwiązywaniu istotnych problemów oświaty, jaką na przykład jest potrzeba dostosowania systemu organizacyjnego do warunków ekonomicznych. - To niezdrowa sytuacja, że w sytuacji planowanych zmian organizacyjnych w oświacie pierwszymi, którzy oponują, zamiast współpracować z samorządem, są nauczyciele - zauważył burmistrz Jokś. - Wszyscy ciągnęliśmy tę krótką kołdrę w swoją stronę, choć mamy świadomość, że zmiany będą nieuniknione – podsumował ten punkt negocjacji prezes ZNP w Krotoszynie Karol Kaj. - Widziałem już takie szkoły, do których dziecko jest dowożone trzy godziny w jedną stronę. Krotoszyn jest jednym z nielicznych samorządów, który dotychczas nie zlikwidował szkoły czy przedszkola. Jednak prognozy demograficzne pokazują, że konieczne będą inne rozwiązania organizacyjne. - To trudne decyzje, zawsze opierają się na wyborze, na co dać pieniądze, na co starczy w tym roku – dodał burmistrz. - Społeczeństwo zaczyna rozumieć, na czym polega mechanizm finansowania oświaty i rozmowy na ten temat już nie mają tak gwałtownego przebiegu, jak to zdarzało się wcześniej. A, niestety, przyjdzie taki moment, że trzeba będzie podjąć tę decyzję. Zdaniem gospodarza gminy rok 2007 będzie najtrudniejszym dla oświaty.

Jak pokazuje porozumienie, samorząd będzie dążył do upowszechniania wyników sprawdzianów i egzaminów. - Nie chcemy robić rankingu – wyjaśnił wiceburmistrz Czuszke – ale nie warto ukrywać wyników, niektóre szkoły mają się czym pochwalić. Jeden z punktów porozumienia zakłada możliwość zróżnicowania wysokości dodatków motywacyjnych z uwagi na wyniki sprawdzianów i egzaminów.

- Jestem radną i znam możliwości budżetu – przyznała Barbara Nadstawska, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność POiW. -  Zdecydowaliśmy się jednak prosić w tym roku o podwyższenie dodatku motywacyjnego, budżet to udźwignie.

Podpisanie 9 grudnia porozumienia przez burmistrza było ostatnim etapem rozmów na ten temat, przedstawiciele związków zawodowych zaakceptowali porozumienie w mikołajki, czyli 6 grudnia. (eliz)
Galeria zdjęć - fot. x4 Izabela Bartoś













ikona daty12-12-2005, 14:29 ikona wyświetleń1822
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt