Galę z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych swoją obecnością zaszczyciły władze samorządowe powiatowe i gminne, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy szkół i placówek, radni gminni oraz rodziny i przyjaciele osób niepełnosprawnych. W uroczystości uczestniczyły szkoły oraz placówki wspierające osoby niepełnosprawne- łącznie 11 ośrodków, które w ramach konkursu prezentowały także swoje umiejętności artystyczne. Była improwizacja koncertu orkiestry, piosenki , utwory kabaretowe, układy taneczne, etiudy teatralne i wiersz.
Niezwykły talent osób z niepełnosprawnością był oklaskiwany gromkimi brawami przez wypełniona po brzegi widownię krotoszyńskiego „Przedwiośnia”.
Wysoki poziom artystyczny i różnorodność prezentowanej sztuki nie ułatwiała pracy komisji konkursowej w składzie: Joanna Król -Trąbka, Ewa Bukowska, Mirosława Szymczak oraz Grażyna Janyszek.
Laureatami prezentacji artystycznych zostali:
- I miejsce Sabina Robakowska reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Borzęciczkach, która za wykonanie piosenki Anny Jantar- „ Radość najpiękniejszych lat” .
- II miejsce - przyznano uczestnikom Pracowni Terapeutycznych w Łagiewnikach za balet do melodii Jezioro Łabędzie.
- etiuda teatralna do utworu Michaela Jacksona „ Głos Ziemi” w wykonaniu Warsztatu Terapii Zajęciowej z Krotoszyna została nagrodzona III miejscem.
Gali towarzyszyła także wystawa fotograficzna, wernisaż rękodzieła oraz prac z pleneru malarskiego- „ Ziemia Krotoszyńska i okolice”.
Na wszystkich gości czekał wyśmienity poczęstunek, przygotowany przez ZSP nr 3 im Jana Pawła II w Krotoszynie . Galę uświetniły występy wokalne uczniów z ZSP nr 1 w Krotoszynie, koncert zespołu ELIXIR oraz pokazy umiejętności kelnerskich uczniów z ZSP nr 3 im Jana Pawła II w Krotoszynie.
Nie sposób opisać wszystkich emocji jakie towarzyszyły podczas Gali wykonawcom, laureatom, finalistom czy gościom. Szczególnie wzruszającą chwilą okazała się specjalna dedykacja dla rodziców.
Dzień Osób Niepełnosprawnych był okazją do podsumowania dotychczas realizowanych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Był również okazją do zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że takie działanie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych realizowało w ramach projektu „Kreatywni Niepełnosprawni w życiu Krotoszyna”. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miejski w Krotoszynie i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.
W ciągu roku zorganizowanych zostało osiem spotkań w których udział wzięło 139 osób z niepełnosprawnością.
W części finałowej gali nastąpiło podsumowanie projektu. Na koniec uroczystości wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania.
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Krotoszynie serdecznie dziękuje osobom i instytucjom prowadzącym warsztaty za zaangażowanie w działania wspomagające osoby niepełnosprawne. oraz wszystkim którzy swoją inicjatywą przyczynili się do uświetnienia uroczystej Gali.