Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45829556
Wiadomości
grafika
Odpowiedź burmistrza na pytanie internauty

Tym razem odpowiedź na pytanie z cyklu "Zapytaj burmistrza" publikujemy na stronie głównej, ze względu na długość tekstu. Rubryka z pytaniami nie przyjmuje dłuższych wypowiedzi.

 

Witam! Może Pan przedstawić swoje dotychczasowe sukcesy na stanowisku burmistrza, co Pan zrobił dla miasta i gminy, jak to Pan mawial na zebraniach wiejskich "po chłopsku bez ogródek"? My pana wybraliśmy na to stanowisko i proszę o odpowiedź na tej stronie. Pozdrawiam

 

Witam Pana,

mój pierwszy rok na stanowisku burmistrza był dla nas wszystkich rokiem szczególnym, ponieważ świętowaliśmy wspólnie 600-lecie Krotoszyna. W ciagu 12 miesięcy odbyło się wiele imprez uświetniających rocznicę założenia miasta. Były to festyny, rajdy, konkursy, wystawy, spotkania, koncerty, zawody sportowe i wiele innych, podczas których wspólnie bawiliśmy się, poznawaliśmy się jeszcze lepiej i promowaliśmy nasze miasto. Krotoszynianie skupieni w lokalnych organizacjach i stowarzyszeniach zdecydowanie włączyli się w działania samorządu zmierzające do podkreślanie jubileuszowego charakteru roku. Motywowanie mieszkańców do działania poprzez konkurs inicjatyw lokalnych i konkurs ofert dla organizacji pozarządowych okazało się trafnym pomysłem. Kulminacyjnym punktem obchodów były 13 i 14 czerwca, kiedy imprezy oficjalne oraz widowiskowe zgromadziły w centrum miasta kilka tysięcy mieszkańców naszej gminy.

 

Rok miniony był także udany pod względem inwestycyjnym: wydaliśmy łącznie na inwestycje około 17,2 mln złotych, z czego około trzy czwarte stanowiło dofinansowanie unijne.

 

W roku 2015 oddaliśmy mieszkańcom do użytku nową halę sportowo-widowiskową, która ułatwi organizowanie w centrum miasta zawodów sportowych oraz koncertów i innych wydarzeń dla szerokiej publiczności. Będzie także dobrze służyła uczniom Zespołu Szkół nr 3 oraz licznym miejscowym klubom sportowym. Nowa hala sportowa ma duże znaczenie z powodu wzratającego zainteresowania mieszkańców naszej gminy przebywaniem we wspólnej przestrzeni publicznej i współorganizacją rozmaitych wydarzeń. Kilka tygodni przed ukończeniem budowy hali uczniowie wspomnianej szkoły rozpoczęli lekcje w wyremontowanym gruntownie budynku placówki edukacyjnej. Roboty objęły remont i przebudowę pomieszczeń szkoły, termomodernizację i przebudowę stacji trafo. Przy kompleksie szkoła – hala powstały także: droga wewnętrzna, parking i teren zielony. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 18 mln złotych.

 

W ramach rozszerzenia uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej II etapu przeprowadzone zostały roboty na ulicach Stawnej, Wiśniowej i Raszkowskiej, obejmujące modernizacje na różnych odcinkach sieci wodociagowej, kanalizacyjnej oraz odtworzenie nawierzchni ulic.

 

Na Parcelkach zbudowaliśmy jako ciągi pieszo-jezdne 4 ulice: Jarzębinową, Kossaka, Owocową i Szymanowskiego.

 

Od podstaw powstały ulice Pszenna i Północna. Nowe drogi przekazaliśmy też mieszkańcom Unisławia i Chwaliszewa, a mieszkańcom Gorzupi i Benic - wyremontowane obiekty, jak dom kultury i budynek OSP. Dofinansowaliśmy inwestycję powiatu krotoszyńskiego - budowę ciagu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Kozala i w miejsowości Henryków.

 

W roku 2015 rozebrane zostały stare budynki dworca autobusowego, a na ich miejscu stanął estetyczny pawilon kontenerowy usługowo-socjalny, w którym podróżni będą mogli w dobrych warunkach oczekiwać na rozpoczęcie podróży lub jej kontynuowanie.

 

Jeszcze przed głównymi obchodami jubileuszu na Rynku zagościły ławeczki multimedialne, które zapoznają słuchaczy z krotoszyńskimi legendami. W październiku zaprosiliśmy mieszkańców do zwiedzania zrekonstruowanego kurhanu w Smoszewie, wyjątkowego obiektu nawiązującego do tysięcy lat obecności człowieka na ziemi krotoszyńskiej. Rekonstrukcja jest efektem współpracy samorządu, Nadleśnictwa i naukowców UAM.

 

W minionym roku przekazaliśmy użytkownikom kolejne siłownie zewnętrzne: na placu Szkolnym, u zbiegu ulic Kurpińskiego i Spokojnej, przy ulicy Okrężnej oraz przy Wiejskiej. Na terenie rekreacyjnym przy ulicy Młyńskiej zamontowane zostały drążki do ćwiczeń siłowych. Obok siłowni w Kobiernie powstał obiekt rekreacyjny na powietrzu, do grillowania i letnich spotkań mieszkańców, którego budowę dofinansowano z budżetu gminnego. Ładny, drewniany obiekt kulturalno-rekreacyjny połączony z murowanym garażem zbudowaliśmy, także w roku 2015, w Tomnicach.

 

Dużym sukcesem dla mnie jest przemiana, jaka zaszła na Rynku. Zakończona we wrześniu 2014 roku rewitalizacja znacząco poprawiła wygląd naszego centrum miasta i bardzo pozytywnie wpłynęła na mentalność mieszkańców. Okazało się, że przestrzeń placu rynkowego zachęca bardzo do spacerów, spotkań i organizowania wydarzeń. Uruchomione zostały ogródki kawiarniane, a współdziałanie samorządu i organizacji zaowocowało licznymi akcjami kulturalnymi, społecznymi i sportowymi. Dzięki temu nasz Rynek ożył i mam nadzieję, że te inicjatywy mieszkańców będą nadal tak bogate i interesujące. W minionym roku postawiliśmy dwa nowe duże billboardy: na Koźmińskiej i w Lutogniewie, które ułatwiają nam zapraszanie mieszkańców na większe lokalne wydarzenia kulturalne.

 

Samorząd obecnej kadencji zwiększył nacisk na dbałość o środowisko. W roku 2015 wprowadziliśmy system dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków oraz system dofinansowania wymiany pieców domowych na ekologiczne.

 

Przygotowana została dokumentacja techniczna na budowę ulic Malinowej, Spokojnej i Ściegiennej w Smoszewie. Trwają przygotowania innych dokumentacji technicznych: na budowę ulic Rodzinnej i Dębowej w Salni, na budowę Wiśniowej w Orpiszewie, na budowę ulic w Ustkowie, na budowę ulicy Ustkowskiej w Benicach, na budowę Konarzewskiej w Krotoszynie. Będą one podstawą do przeprowadzenia inwestycji w najbliższej przyszłości, także z możliwością o ubieganie się o wsparcie finansowe zewnętrzne.

 

Wspólnie ze starostwem i PGKiM przystąpiliśmy do opracowania projektu budowy drogi łaczącej ulice Przemysłową i Mahle.

 

Jesteśmy w przededniu budowy części parkingu za „Rozchulantyną”. Mamy podpisaną umowę z wykonawcą, roboty rozpoczną się po ustąpieniu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Podpisaliśmy już umowę z inspektorem nadzoru nad rewitalizacją terenów w obrębie ulicy Piekarskiej, Kaliskiej, Kaszarskiej, Gołębiej i części Farnej wraz z infrastrukturą podziemną. Inwestycją będzie rozszerzeniem rewitalizacji centrum miasta i rozpocznie się po wyłonieniu wykonawcy robót budowalnych. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na połowę stycznia br.

 

Przygotowaliśmy się do generalnego remontu budynku w Orpiszewie, w którym powstaną lokale socjalne. Mamy dokumentację budowlaną, zgromadzony wkład finansowy i czekamy tylko na decyzję Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej modernizacji.

 

Kontynuowany konsekwentnie przez samorząd program rozwoju gminy tworzy klimat sprzyjający krzewieniu przedsiębiorczości mieszkańców. Proces ten jest wydatnie wspomagany przez poręczenia kredytowe, które lokalni przedsiębiorcy mogą uzyskać w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych z siedzibą w Gostyniu. Miasto i Gmina Krotoszyn jest od ponad 10 lat akcjonariuszem Funduszu. Do chwili obecnej z poręczeń skorzystało 198 przedsiębiorców na łącznie prawie 15,5 mln złotych.

 

O tym, że kondycja krotoszyńskich firm jest dobra, przekonuje nas wzrost dochodów z podatków PIT, CIT oraz od nieruchomości. Porównując rok 2014 z 2015 zauważamy większe wpływy z podatu od nieruchomości, przy niezmienionych stawkach, o 753 232 złote, czyli o 3,5 %. Z podatku PIT do budżetu gminnego wpłynęło więcej o 3 369 492 złote, czyli o 14,3 %, a z podatku CIT - o 1 977 375 złotych, czyli o 20,1 %. Łącznie wzrost dochodów wyniósł tutaj 6 100 099 złotych, czyli 13 %.

 

O dobrym stanie przedsiębiorczości w gminie świadczy też jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia, powtwierdzony dodatkowo faktem, że właściciele lokalnych firm od dłuższego czasu zgłaszają kłopoty ze znalezieniem pracowników niezbędnych do dobrego funkcjonowania zakładów oraz rozszerzania ich działalności.

 

Pozytywnie oceniam także działalność Lokalnej Grupy Działania Okno Południowej Wielkopolski, której jestem prezesem. LGD wspiera rozwój południowej Wielkopolski, prowadząc konkursy, wystawy, szkolenia i finansując przedsięwzięcia na obszarch wiejskich.

 

Dobrze przebiega także współpraca samorządu gminnego z powiatowym, czego efektem były i są wspólne inwestycje.

 

To by było na tyle, „po chłopsku, bez ogródek” z tych najważniejszych rzeczy, które udało mi się zrobić w gminie w pierwszym roku mojego urzędowania na stanowisku burmistrza. Pozdrawiam

ikona daty08-01-2016, 14:15 ikona autoraib ikona wyświetleń2168
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt