W dniach 14 – 18 marca 2016r. odbyły się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera zajęcia z okazji Europejskiego Tygodnia z Internetem. Jest to kampania mówiąca o możliwościach jakie daje internet.
W ciągu 5 edycji w Polsce w Tygodniu z Internetem wzięło udział 1200 instytucji oraz 48 tys. osób.
W tym roku swój akces zgłosiło 450 instytucji, w tym nasza książnica.
Patronat honorowy nad akcją sprawuje Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Partnerami są: mBank, Microsoft, Safekiddo Foundation, Stowarzyszenie Wiosna, Upc, Centrum Edukacji Europejskiej, Fundacja Orange, Fundacja Dzieci Niczyje, Szkoła z Klasą i Fundacja Aktywizacja. Ilość partnerów wskazuje nam jak wysoką rangę ma to działanie.
Hasłem przewodnim było: Świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Skorzystaliśmy ze scenariuszy zajęć proponowanych przez organizatorów. Seniorom i młodzieży przedstawiliśmy Bezpiecznego e-konsumenta mówiącego o zakupach dokonywanych w sieci i ewentualnych problemach z tym związanych. Najmłodsi, korzystając z bibliotecznych tabletów, wykonywali selfie i pracowali na programach graficznych. Pozostali wzięli udział w spotkaniach Zakoduj selfie i Zawodowe selfie. Wszystkie spotkania cieszyły się wielkim zainteresowaniem, przez co mogliśmy utwierdzić się w przekonaniu, że wybraliśmy odpowiednie tematy dla poszczególnych grup.
W Tygodniu z Internetem uczestniczyły różne grupy wiekowe a łącznie wzięło udział 417 użytkowników.
Dyrektor i pracownicy biblioteki dziękują dyrektorom szkół i przedszkoli za współpracę i pomoc w przeprowadzeniu zajęć.
Dziękujemy również uczniom za aktywność w zajęciach oraz życzymy kreatywności i zaangażowania w wykorzystaniu dobrodziejstw internetu dla niestandardowych działań.
Tak jak obiecaliśmy, poniżej umieszczamy linki do wersji edukacyjnych programów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli, można przejść do pobrania przez kliknięcie w poniższe nazwy.
Google SketchUp (Make) - intuicyjny pogram do tworzenia modeli 3D. Używany m. in. do wizualizacji przez architektów.
Autodesk 3DS Max - program używany do tworzenia gier komputerowych, postaci do gier a także efektów specjalnych (w tym programie Tomasz Bagiński stworzył film Katedra, za który dostał nominację do Oscara w 2003 roku).
Autodesk MAYA - zdecydowania najtrudniejszy i zarazem posiadający najwięcej możliwości z podanych programów do tworzenia modeli, postaci, efektów specjalnych program.
Programy to tworzenia prezentacji, plakatów itd. Coś więcej niż Power Point ;)
CANVA - program w wersji przeglądarkowej umożliwiający stworzenie w bardzo łatwy sposób m. in. plakatu.
PREZI - drugi najlepszy program również w wersji online do tworzenia prezentacji multimedialnych. Zdecydowanie posiadający więcej mozliwości niż tradycyjny Power Point.
Nazwę najlepszego programu używanego do prezentacji multimedialnych pozostawimy dla siebie, mimo iż wyszukanie tego zajmującego pierwsze miejsce wymaga tylko odrobimy wysiłku. Bedzie to zadanie dla osób zainteresowanych.
Tekst: Beata Waleńska
Foto: Beata Waleńska i Łukasz Durczyński.