Przez cały maj w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz na filiach KBP trwa akcja promująca czytelnictwo: Mamo! Tato! Zapisz mnie do biblioteki! Każde dziecko do szóstego roku życia, które zapisze się do biblioteki otrzymuje w prezencie książkę. Ma to zachęcić młodych czytelników do czytania i korzystania ze zbiorów biblioteki.
We wtorek 10 maja, odbyło się spotkanie Klubu Mam na którym zaproszeni rodzice i dzieci przeniosły się do „Krainy Bajki”. Podczas spotkania kolorowały postacie z bajek i odgadywały zagadki poświęcone ich bohaterom.
W środę 11 maja, odbyły się warsztaty plastyczno-literackie dla przedszkoli i szkół podstawowych pt. „101 powodów, dla których warto przyjść do Biblioteki”, podczas których uczniowie wykonywali prace plastyczne. Po południu odbyło się spotkanie integracyjne pt. „Książka, z którą nie znasz nudy!” w którym brali udział czytelnicy Filii nr 4 z kierownikiem Mariuszem Karbowiakiem oraz zaproszeni goście. Spotkanie uświetnił występ teatru z Głogowa – „Pierwiastek z nas” pod kierunkiem Piotra Mosonia, z przedstawieniem „Dziecko i zając”. Tego dnia uhonorowano najaktywniejszych czytelników dyplomem Aktywny Czytelnik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.
Przyznano dyplomy wśród trzech grup czytelniczych:
- dzieci, którym czytają rodzice: Piotr Krawczyński, Zofia Kalak, Adam Chlebowski
- uczniowie szkół podstawowych: Oliwia Siennicka, Wiktoria Baran, Anna Sokołowska
- młodzież gimnazjalna: Anna Krakowska, Dominika Kauss, Sandra Zaremba
Również tego dnia odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Miklasem, który promował swoją książkę Przewrotność losu. Krzysztof Miklas, znany komentator sportowy napisał książkę odmienną tematycznie od pierwszej (Dwie strony mikrofonu), w której podsumował ponad 30 lat pracy dziennikarskiej. W nowej książce, która jest debiutem literackim opowiada o młodzieńczej miłości, a akcja powieści rozgrywa się na tle tzw. wypadków marcowych, antysemickiej histerii, najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Autor podkreślał, że jego powieść to fikcja, ale zawarł w niej wiele wątków autobiograficznych. Krzysztof Miklas wspominał także wydarzenia sportowe np. olimpiadę w Seulu, karierę Adama Małysza.
Miłym akcentem obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek było wręczenie dyplomów Honorowego Czytelnika KBP, które otrzymali: Jadwiga Jaraszkiewicz, Mirosława Michalak, Katarzyna Starzyńska, Anita Ziobrowska, Olga Ziobrowska, Bolesław Kmieciak, Donata Marszałek, Władysław Domagalski, Bogdan Reuter, Mirosława Krysztofiak. Corocznie honorowanych jest 10 czytelników, którzy systematycznie korzystają ze zbiorów naszej biblioteki a zarazem czytają bardzo dużą ilość książek.
Z okazji Dnia Bibliotekarza burmistrz Franciszek Marszałek, Przemysław Wójcik i Antoni Korsak złożyli na ręce Pani dyrektor życzenia dla wszystkich pracowników biblioteki.
W czwartek 12 maja uczestniczyliśmy w Dniu Funduszy Europejskich. Na rynku odbyło się spotkanie w którym biblioteka promowała literaturę krajów europejskich. W strefie zorganizowano liczne zabawy z tunelem, chustą animacyjną i malowanie twarzy.
W piątek 13 maja, odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło – absolwentką anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która współpracowała z miesięcznikami „Perspektywy” i „Cogito”. Redaguje także podręczniki do nauki języka angielskiego. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki pod patronatem Instytutu Książki. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie krotoszyńskich szkół gimnazjalnych.
W sobotę 14 maja w ramach Powiatowego Dnia Bibliotekarza już po raz trzeci bibliotekarze bibliotek publicznych powiatu krotoszyńskiego oraz osoby na co dzień współpracujące z nimi spotkali się na wspólnym wyjeździe studyjnym do Książa i Wrocławia.
We wtorek, 17 maja, odbyło się spotkanie integracyjne „Dzieci piszą dzieciom”, na którym odbyło się wspólne czytanie książek przez osoby dorosłe: panią Monikę Kwiatkowską, pana Juliusza Pocztę radnego powiatu krotoszyńskiego, Piotra Mikołajczyka dyrektora Muzeum Regionalnego, Mirosława Gańko radnego miejskiego w Krotoszynie oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Czytano książki napisane przez uczniów szkół powiatu krotoszyńskiego biorące udział w konkursie „Moja książka”. Partnerem była świetlica przy Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Podczas imprezy wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 7 Maciuś z Oddziałami Integracyjnymi, które zaprezentowały przedstawienie „Chrzest Polski”.
Od 01.05-31.05.2016 roku oglądać można wystawę „Chrzcielnice”. Ekspozycja wypożyczona została z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i CAK w Poznaniu. Wystawa składa się z 12 plansz fotografii oraz prac plastycznych (witraż, haft, malarstwo).
Tekst: Marlena Nabzdyk, Wiesława Patalas
Foto: Marcin Laska