W środę 01 czerwca 2016 roku w Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się promocja tomiku wierszy ks. Adama Kraski Pragnienie niedoczekań.
Pochodzący z Witaszyc ksiądz-poeta, ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu i przyjął w 2011 roku święcenia kapłańskie. Po dziesięciu latach wskrzesił ideę Dni Kultury Chrześcijańskiej w Ostrowie Wielkopolskim, rozpowszechnił konkursy fotograficzne, literackie, plastyczne, recytatorskie, założył „miniteatr”, który w swoim dorobku ma wielkie spektakle uliczne, m.in. Misterium Męki Pańskiej oraz Pochód Trzech Króli. Jako pierwszy ksiądz w historii miasta uhonorowany został tytułem Ostrowianin Roku (2014), laureat wyróżnienia Osobowość Ostrowskiej Kultury (2013). Wydał m.in. monografię Apostoł wielkiej dobroci oraz tomiki wierszy: Więźniowie nadziei i Stwórco czekania. Obecnie wikariusz parafii pw. Jana Chrzciciela Krotoszynie. Inicjator Marszu Świętych, Orszaku Króli, konkursów interdyscyplinarnych im. bł. Michała Kozala oraz Krotoszyńskich Rozważań Drogi Krzyżowej. Animator warsztatów teatralnych przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.
Na spotkaniu wszystkich gości powitała Pani dyrektor biblioteki Ewa Bukowska, która przedstawiła biografię ks. Adama Kraski.
W pierwszej części wieczoru wystąpił chór, pod kierunkiem Małgorzaty Puchalskiej, który wykonał także utwór do słów wiersza ks. Adama. Wiersze najnowszego tomiku czytał sam autor oraz młodzież licealna.
W rozmowie z Darią Klauza poeta opowiadał o pomysłach na wiersze i ich przesłaniu. Jak pisze Wojciech Gawłowski we wstępie tomiku wierszy Pragnienie niedoczekań: „Liryka tworzona przez kapłanów korzysta często z form wypowiedzi charakterystycznych dla języka duszpasterskiej narracji (modlitwa, medytacja, rozważania prawd wiary itp.). Jest to jeden z ustalonych już sposobów bycia jednocześnie kapłanem i poetą. Bywa, że wspierając pierwsze z powołań, staje się językową pułapką dla poety. Lektura Pragnienia niedoczekań księdza Adama Kraski pokazuje, że można ja umiejętnie ominąć, pisząc wiersze-listy do siebie, do świata i do Boga. Jest w nich właśnie ta naturalna natarczywość stawiania najprostszych, czyli fundamentalnych, pytań”.
Tomik wierszy wydany został przez Wydawnictwo Republika Ostrowska. Składa się z trzech części: „Listy do siebie”, „Listy do świata”, „Listy do Boga”. Autorem grafik jest Czesław Woś.
Po spotkaniu można było kupić tomik wierszy oraz zdobyć autograf autora.
Część dochodu ze sprzedaży książki jest przeznaczona na remont kościoła pw. Św. Rocha w Krotoszynie.
Tekst: KBP
Zdjęcia: Marcin Laska