17 maja 2016 r. społeczność szkolna udała się na wycieczko–pielgrzymkę do Włocławka, śladami swojego przyszłego patrona błogosławionego księdza biskupa Michała Kozala.
Wyjechaliśmy we wtorek rano o godz. 7.00. Pierwszym punktem naszej podróży a za razem celem była bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku. Gotycka świątynia należy do jednych z najstarszych katedr w Polsce, zaczęto ją bowiem wznosić już w 1340 roku. Przewodnik oprowadził nas po świątyni, opowiadając ciekawą historię wnętrza. Szczególną uwagę zwróciliśmy na boczną kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz monumentalną tablicę epitafijną poświęconą błogosławionemu biskupowi, naszemu przyszłemu patronowi. Jest to płaskorzeźbione epitafium ufundowane przez duchowieństwo diecezji, które w 1954 roku poświęcił biskup Antoni Pawłowski. Następnie podziwialiśmy przepiękny, monumentalny pomnik Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Udaliśmy się także do Muzeum Diecezjalnego, w którym zwiedzaliśmy stałe ekspozycje muzealne, tj. salkę poświęconą epokom: prehistoria i romanizm, następnie zwiedzaliśmy kolejno wystawy: inkunabuł – książka, gotyk, salonik, sień pałacu, sarmatyzm, barok, sala Maryjna, sala misyjna, skarbiec, korytarz, izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szczegółowo zwiedziliśmy izbę poświęconą pamięci bpa Michała Kozala. Zobaczyliśmy najcenniejsze pamiątki po błogosławionym męczenniku. Osobiste stroje biskupie, laska, której używał w obozie, pierścień biskupi i kielich. Uzupełnieniem ekspozycji są liczne dokumenty, przedmioty i obrazki.
Następnie udaliśmy się ponownie do katedry na mszę świętą, którą odprawił ks. kanonik Ryszard Dziamski, proboszcz parafii w Kobiernie. Wspólnie odśpiewaliśmy szkolny hymn poświęcony osobie Michała Kozala.
Zwiedziliśmy również prawy brzeg Wisły, gdzie przy zejściu z tamy nad wodą, przy barierce jest kuloodporna szyba ze znakiem krzyża. Zazwyczaj leżą pod nią kwiaty i palą się znicze. To pomnik ustawiony w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa w 1984 roku. Poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż poświęcony ks. Popiełuszce, do którego prowadzą zadbane alejki.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do multikina na seans filmowy „Mój przyjaciel orzeł” oraz do restauracji McDonald’s.
Mariusz Marzyński
Fot . arch. szkolne