W dniach od 5 do 6 czerwca 2016 przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Otwartej Edukacji, który odbył się w Warszawie.
Fundacja Szkoły z Klasą i Centrum Edukacji Obywatelskiej - organizatorzy akcji - każdego roku zapraszają szkoły, uczniów i nauczycieli z całej Polski do udziału w ich programie. W tym roku udział w programie „Szkoła z klasą” wzięło ponad 1500 szkół, 6,5 tys. nauczycieli i dyrektorów i ok. 200 tys. uczniów. Spośród wszystkich uczestników programu wybrano 40 zespołów i zaproszono ich do siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego na Służewie.
W dwudniowym finale wzięli udział uczestnicy programów „z Klasą”: Szkoły z Klasą 2.0, WF-u z Klasą, Koduj z Klasą, Cyfrowej Akademii oraz Eduspaces 21. Otwieramy szkołę!.
Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów: Miłosz Żyto, Mateusz Bogacz, Michał Lindner pod opieką nauczycielek realizujących projekt „Szkoły z Klasą2.0” Edyty Gąsiorkiewicz i Agnieszki Ryby.
Pierwszego dnia odbyła się prezentacja projektów. Nasi uczniowie przedstawili założenia innowacji „Lekcja w chmurze”, która wykorzystuje elementy nauczania wyprzedzającego na platformie Classroom. Swoją prezentacją wzbudzili duże zainteresowanie pozostałych uczestników festiwalu. Innowacja została bardzo pozytywnie oceniona zarówno przez uczniów, nauczycieli jak i ekspertów edukacji.
Drugiego dnia – 6 czerwca odbyła się konferencja Eduspaces 21. Otwieramy szkołę! Podczas wydarzenia, z udziałem międzynarodowych ekspertów, przedstawiono jak otwierać szkolne przestrzenie w trzech wymiarach: architektonicznym, wirtualno-technologicznym i społecznym. Wyłoniono też laureatów warszawskiego konkursu na najlepszą przestrzeń edukacyjną.
Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w różnorodnych warsztatach, które odbyły się w Służewskim Domu Kultury. Program warsztatów ułożono tak, żeby każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Drużyna z Krotoszyna brała udział w zajęciach muzyczno–rytmicznych, grach terenowych oraz oryginalnej grze you.fo, która stanowi ciekawe połączenie gry w ringo i hokeja.
Festiwal Otwartej Edukacji pokazał, jaka powinna być szkoła. Zgodnie z zasadami Szkoły z Klasą, szkoła uczy krytycznego myślenia, zrozumienia świata i rozwiązywania realnych problemów, rozwija społecznie, uwrażliwia, uczy współpracy, działania dla dobra innych i dla dobra wspólnego, pozwala uczniom uwierzyć w siebie, przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie, uczy języków obcych oraz posługiwania się komputerem i Internetem, wprowadza w świat kultury.
Zaproszenie do udziały w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu jest ogromnym wyróżnieniem dla szkoły i miasta. Pokazuje, że kierunek edukacyjny, który wybraliśmy, jest nowoczesny i godny polecenia.
Festiwal Otwartej Edukacji Okazał się świetnym pomysłem na dzielenie doświadczeniami pracy uczniowskiej i nauczycielskiej.
Nauczyciele i uczniowie serdecznie dziękują Dyrekcji i Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 8 w Krotoszynie oraz wiceburmistrzowi Ryszardowi Czuszke za zainteresowanie i pomoc w organizacji wyjazdu.