Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818138
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja28-07-2016 10:25
ikona autorcki mg
ikona ilości zdjęć42
Aktywnie w Dusznikach Zdrój

 

6 lipca był pierwszym dniem 12 dniowej przygody dla 37 poszukiwaczy ginących zawodów. Natomiast bazą wypadową dla dzieci były Duszniki Zdrój. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach otwartego konkursu ofert Burmistrza Krotoszyna dla organizacji pozarządowych. Grupa składała się przede wszystkim z uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4, przy której działa Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz uczniowie z innych szkół podstawowych z terenu gminy Krotoszyn i podopieczni TPD. Podczas wakacji opiekowały się dziećmi panie: Alicja Marszałek, Magdalena Marcinkowska, Halszka Kobierska – Obal oraz Agnieszka Gierłowska, które pracowały jako wolontariuszki.
    Na początku poszukiwacze znaleźli się w hucie szkła w Piechowicach. Tu przeszli przez cykl produkcyjny szklanych różności, a następnie na warsztatach malowali różne szklane formy. Następnie w skansenie w Pstrążnej  k. Kudowy koloniści lepili garnki - kolejna próba prac ręcznych zakończona pozytywnie- wszystkie naczynia glinianie prezentowały się dumnie. Kolejnym krokiem było poznanie zawodu „czerpaka”, czyli osoby, która czerpie papier. Dzielni poszukiwacze poznali historię produkcji papieru w Polsce, a dokładnie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Każdy sam „wyczerpał” kartki papieru. Po tej fascynującej pracy wszyscy udali się do kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Przygoda pod ziemią ze Skarbnikiem, czyli strażnikiem kopalni, zakończyła się jazdą kolejką na powierzchnię. Wczasowicze spróbowali również sami piec chleb w piecu chlebowym - wyrabiali ciasto i układali w foremkach.
   Poza poszukiwaniem ginących w naszym świecie zawodów wczasowicze zwiedzili dużo ciekawych miejsc aktywnie wypoczywając. Odkryli tajemnice Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie i Twierdzy Kłodzkiej. W Muzeum Zabawek w Kudowie Zdrój poznali między innymi zabawki, którymi bawili się rodzice i dziadkowie.     
   Uczestnicy korzystając w pełni z uroków okolicy spacerowali po parkach zdrojowych Polanicy, Kudowie i Dusznikach. Aktywnie spędzali czas w Aquaparkach. Młodzież wędrowała po Błędnych Skałach, Górach Orlickich oraz po czeskich - Ardszpach. Poza tym wybrana podczas treningu biathlonowego drużyna zajęła szóste miejsce w Zawodach Biathlonowych, które odbywały się w tym czasie w Dusznikach, które są centrum tej dyscypliny sportu w Polsce.
  Podczas kolonii zrealizowano autorski program profilaktyki uzależnień oraz dzieci uczestniczyły w interaktywnym spektaklu profilaktycznym: „Zagrożeniom mówię NIE” Uczestnicy starali się pilnie przestrzegać zasad kontraktu kolonii i regulaminów. Promowane było pozytywne zachowanie. Zdobyte punkty sumowano i ten, który zdobył ich najwięcej został Kolonistą Roku 2016. W tym roku tytuł ten zdobyła dziewczyna – Wiktoria Strakulska. Jednak sporo dzieci było blisko jej wyniku! Być może, za rok będzie to tytuł dla kilku kolonistów. Podczas pobytu nie zabrakło konkursów, dyskotek i wspólnego wyjścia na lody.

red. Agnieszka Gierłowska

ikona daty28-07-2016, 09:51 ikona autoracki mg ikona wyświetleń3060
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt