Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45833215
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja04-08-2016 10:15
ikona autorib
ikona ilości zdjęć13
Możliwość nauki japońskiego

Watashi wa idaidesu 私は偉大です

 

W LO XI na Ściegiennego w Poznaniu od roku 2009 nieprzerwanie prowadzone są zajęcia z j. japońskiego. Rocznie uczestniczy w nich ponad 80 miłośników kultury, języka japońskiego, mangi, anime, techniki.

 

Choć nauka japońskiego do łatwych nie należy (95% zajęć to nauka słownictwa i kaligrafii), osoby, które uczą się japońskiego minimum rok, moga wziąć udział w „Teście ze znajomości j. japońskiego”, tłumacząc słowa zapisane hiragana ひらがな, katakana かたかな i kanji 漢字 na polski i angielski lub odwrotnie. Tłumaczenie na dwa języki to rzecz prosta, ale przestawić się na trzeci to duże utrudnienie i zaangażowanie kursanta.

Test ten najlepiej napisała gimnazjalistka Iga Pawłowska, udzielając 484 poprawnych odpowiedzi na 600 możliwych. Iga już teraz swą przyszłość wiąże z tym językiem, a po maturze rusza na japonistykę. A i kolejne osoby przystępują do państwowego egzaminu Japanese-Language Proficiency Test 日本語能力試験 JLPT. - który nie należy do najłatwiejszych -wyjaśnia Karol Kroll ze Stowarzyszenia Aikido Nishio. Są i tacy, co wakacje spędzają w Japonii na wymianach młodzieżowych lub objazdówkach, szlifując japonski.

 

Program Pilotażowy Nauki j. Japońskiego” to głównie zajęcia językowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje kulinarne czyli przyrządzanie sushi i innych potraw. Zajęcia pięknego pisania pędzlem i tuszem - kaligrafii japońskiej prowadzone są przez rodowitych Japończyków. Nie zapomniano o sztuce zakładania kimona, orgiami, ikebanie, chanoyu - ceremonii parzenia herbaty.

 

Od września rozpocznie się nabór chętnych do udziału w bezpłatnych lekcjach języka japońskiego.

Zajęcia są prowadzone przede wszystkim z myślą o młodzieży szkół gimnazjalnych, licealnych i technicznych, ale zgłaszają się też starsi. Najmłodszy uczestnik ma 14 lat, najstarszy 40. - Zajęcia są dla tych, którzy interesują się kulturą Japonii, bez względu na wiek – dodaje Karol Kroll, organizator zajęć. Warunkiem uczestnictwa jest pozytywne zaliczenie testu z znajomości alfabetu hiragana (jeden z dwóch japońskich systemów pisma sylabicznego kana). Patronat nad projektem objęła kurator oświaty Elżbieta Walkowiak oraz dziekan Wydziału Neofilologii UAM prof. Teresa Tomaszkiewicz. Więcej informacji: lub pod nr tel. 697 015 553.

 

Zobacz także TUTAJ

ikona daty04-08-2016, 09:21 ikona autoraib ikona wyświetleń5450
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt