Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827944
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
Kosmiczne Party w Szkole na Błoniu

 

Obserwowaliśmy pierwsze Perseidy nad Krotoszynem i Rozdrażewem!

 

Bardzo udanie wypadło Kosmiczne Party zorganizowane przez Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi wraz ze Szkolnym Kołem Naukowymi i Radą Osiedla nr 6 w Krotoszynie dzięki aktywnej współpracy z Rozdrażewskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Impreza odbyła się w środę 10 sierpnia na terenie Szkoły na Błoniu.

Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły Mariola Kaźmierczak, witając przybyłych gości. Z kolei p. Ireneusz Włodarczyk, prezes RO PTMA, omówił pokrótce cel astronomiczny spotkania, którym była obserwacja meteorów z roju Perseidów.

Członkowie Szkolnego Koła Naukowego pod opieką pani Moniki Dopierały przedstawili swoje prezentacje: Aleksandra Naskręcka ciekawy materiał o Perseidach, a Dawid Sekula o planetach. Po każdym referacie były szczegółowe pytania do prelegentów oraz tematyczna dyskusja.

Pan Zdzisław Pauter z RO PTMA przygotował wystawę zdjęć związanych z własnymi obserwacjami Kosmosu oraz wydarzeniami astronomicznymi w Krotoszynie i Rozdrażewie. Spotkały się z dużym uznaniem zebranych.

Pani Izabela Bartoś, przewodnicząca Rady Osiedla nr 6, przeprowadziła wśród zgromadzonych dzieci i młodzieży quiz tematyczny, tym razem związany głównie z biologią oraz kosmorobotyką, co było niemałym zaskoczeniem wśród miłośników astronomii, ale sobie doskonale poradzili. Nagrody na konkurs przekazane zostały przez Miasto i Gminę Krotoszyn.

W części artystycznej pani Monika Dopierała przeczytała kilka dowcipów o tematyce astronomicznej. Towarzyszyła nam kosmiczna muzyka przygotowana przez członków Koła Naukowego.

Do prowadzenia naukowych obserwacji roju Perseidów zespół Szkolnego Koła Naukowego w składzie: Aleksandra Nasktęcka, Dawid Sekula, Aleksander Budziński, Mikołaj przygotowany został merytorycznie na wcześniejszych spotkaniach. Niebo było zachmurzone, dlatego furorę zrobiła aplikacja Skyview na smartfonie Pani Joanny Szczotki, dzięki której uczestnicy spotkania zaobserwowali cyfrowo przekazywany przelot międzynarodowej stacji kosmicznej ISS nad Krotoszynem, ok. 21:02,

Ponieważ chmury skutecznie utrudniały prowadzenie realnych obserwacji, skupiliśmy się głównie na poszukiwaniu meteorów w prześwitach między chmurami. Ta sztuka w końcu się udała i grupka miłośników astronomii zaobserwowała pierwszy meteor o 21:15. Następnie chmury zaciągnęły całe niebo i ok. 22:00 zakończyliśmy nasze obserwacje.

Tej nocy niebo się rozpogodziło i niektórzy prowadzili jeszcze obserwacje meteorów z terenów w pobliżu swoich domów. Pan Ireneusz Włodarczyk zaobserwował trzy przelatujące meteory na granicy gwiazdozbiorów Andromedy i Pegaza o 3:17, 3:21 i 3:24, co może świadczyć o dużej obfitości meteorów tej nocy i kolejnych. Oczekujemy dalszych zgłoszeń obserwacji Perseidów.

Zebrani wrazili chęć udziału w podobnych spotkaniach astronomicznych w przyszłości.

ikona daty25-08-2016, 15:04 ikona autoraib ikona wyświetleń2156
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt