Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818129
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja02-11-2016 14:43
ikona autorcki mg
ikona ilości zdjęć20
ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA W KROTOSZYNIE

 

W bieżącym roku Światowy Dzień Serca obchodziliśmy w Krotoszynie 24 września, kiedy to po raz kolejny zorganizowano „SPACER DLA SERCA”, imprezę o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym, której głównym celem jest mobilizacja i wsparcie mieszkańców Ziemi Krotoszyńskiej w prowadzeniu zdrowego, przyjaznego „sercu” stylu życia i propagowanie podstawowych zasad profilaktyki chorób serca i układu krążenia.

 

W przedsięwzięciu pod hasłem „Spacer dla Serca”, zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów w Polce „Polacy mają serce|”, uczestniczyło łącznie ok. 120 bezpośrednich beneficjentów a w nastrój imprezy wprowadziły uczestników dzieci z Przedszkola Nr 5 „WESOŁA GROMADKA w Krotoszynie, które swym występem zachęciły wszystkich do walki o zdrowe serce.

 

Z zaproponowanych w programie form działania (spacer, prelekcja, badania profilaktyczne) każdy wybrał dla siebie tą formę działania, która znajdowała się w sferze jego zainteresowania i odpowiadała jego możliwościom zdrowotnym i kondycji fizycznej. Osoby uczestniczące w przemarszu ulicami miasta (ok. 60 osób) poznały możliwe do stosowania w trakcie codziennego spaceru formy aktywności ucząc się jednocześnie pod kontrolą uprawnionych fachowców zasad stosowania wybranych, dostosowanych do stanu zdrowia i wydolności organizmu ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dodatkowo 47 osób pokonało uruchomioną w tym roku trasę rowerową propagując kolejną, prostą i dostępną dla wszystkich formę aktywności fizycznej.

 

Z kolei podczas prelekcji mgr Beata Feldman zwróciła uwagę na potrzebę zmiany naszych nawyków żywieniowych i ich dostosowanie do potrzeb organizmu. W profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego także prawidłowe odżywianie decyduje bowiem o naszym stanie zdrowia, o dobrym samopoczuciu i kondycji organizmu. Pomieszczenia na prelekcję użyczył, podejmując współpracę z organizatorem Zespół Szkól Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im Henryka Jordana w Krotoszynie.

 

Bardzo duże zainteresowanie budziły też zorganizowane w tym dniu, z możliwością ich fachowej konsultacji, nieodpłatne badania profilaktyczne. Z uwagi na występujące powszechnie czynniki ryzyka chorób serca i układu krążenia uruchomiono w tym celu specjalistyczne gabinety lekarskie oraz punkty zdrowotne, w których wykwalifikowany personel medyczny świadczył usługi zdrowotne. W pomieszczeniach Zakładu Opieki Medycznej „CER-MEDIC” sp. z o.o. uruchomiono:

  • 2 gabinety ekg, w których wykonano łącznie 65 elektrokardiogramów pozwalających ustalić parametry pracy serca,
  • gabinet usg, w którym lekarz radiolog badając przepływ krwi w tętnicach szyjnych i kręgowych wykonał 34 badania,
  • 2 gabinety porad dietetycznych, w których 34 osoby skorzystały z porad dietetycznych oraz możliwości pomiaru tkanki tłuszczowej,
  • gabinet spirometrii, w którym pojemność płuc zbadało 46 osób,
  • punkty badawcze, w których 20 osób skorzystało z możliwości zbadania poziomu cukru we krwi, 46 osób wykonało badanie poziomu cholesterolu a 56 osób wykonało pomiar ciśnienia krwi.

 

Wszystkim zainteresowanym stworzono także, po wcześniejszym wykonaniu badań, możliwość skorzystania z porad wybranego specjalisty. Roli konsultantów podjęli się:

  • prof. dr n. med. Maciej Lesiak, specjalista kardiolog lek. med. Sławomir Dwojak, lekarz rodzinny Maciej R. Hoffmann którzy przeanalizowali wszystkie wykonane w tym dniu elektrokardiogramy udzielając jednocześnie pacjentom niezbędnych informacji i porad kardiologicznych – łącznie 65 konsultacji,
  • mgr Beata Felman i mgr Magdalena Kroczak w punkcie żywieniowym i dietetycznym udzieliły 34 osobom stosownych porad dietetycznych i wskazówek pozwalających unikać błędów popełnianych w zakresie prawidłowego odżywienia,
  • mgr Wojciech Łapuć, lekarz radiolog, na bieżąco analizował usg tętnic szyjnych i kręgowych, informując pacjenta o ewentualnych zagrożeniach i potrzebie podjęcia dalszych działań prozdrowotnych – łącznie 34 konsultacje.

 

Z inicjatywy Akademii Wychowania Fizycznego im E. Piaseckiego w Poznaniu w wybranej grupie uczestników „spaceru” w wieku powyżej 55 roku życia przeprowadzono także badania poziomu aktywności fizycznej pozwalające stwierdzić, że jest on zadawalający. Poziom realizacji dziennego celu (100% aktywności) określony indywidualnie dla każdej badanej osoby udało się osiągnąć u 30% badanych, a pozostała grupa osiągnęła średni poziom realizacji w wysokości ok. 65%. Na podstawie przeprowadzonego monitoringu możemy stwierdzić, iż w naszym regionie wzrasta świadomość konieczności prowadzenia aktywnego, niezbędnego dla zachowania zdrowia i prewencji w zakresie chorób serca i układu krążenia, trybu życia poprawiającego naszą sprawność i samopoczucie.

 

Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” serdecznie dziękuje wszystkim współorganizatorom imprezy za ich zaangażowanie i pomoc, a bezpośrednim uczestnikom imprezy życzymy zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapraszamy także wszystkich mieszkańców Powiatu Krotoszyńskiego na przyszłoroczną edycję „Spaceru dla Serca”, której mottem przewodnim będzie walka z wszechobecnym w naszym życiu stresem.

ikona daty02-11-2016, 14:31 ikona autoracki mg ikona wyświetleń1918
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt