Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45819031
Wiadomości
13.05 - Agnieszka Duczmal i orkiestra Amadeus w Krotoszynie!
Burmistrz Krotoszyna, Krotoszyński Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki zapraszają na koncert z cyklu 'In Regenerationem', w którym wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.I KONCERT WIOSENNY pt. „Mozart, Mozart, Mozart” odbędzie się w sobotę 13 maja 2006 o godz. 19.00 w sali kina „Przedwiośnie”. W programie: Divertimento F-dur, symfonia koncertująca Es-dur, symfonia A-dur, soliści: Jarosław Żołnierczyk – skrzypce, Lech Bałaban – altówka.

Cena biletu: 25 zł, do nabycia w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18, tel. 062 725 42 78 w godz. 9.00–16.00

Strona internetowa orkiestry 'Amadeus': http://www.radio.com.pl/amadeus/ 
Więcej informacji: http://www.kok.krotoszyn.pl/ 


Agnieszka Duczmal - dyrygent

* „Panią Duczmal cechuje przede wszystkim dociekliwość nie pozwalająca jej na powierzchowne rozumienie muzyki. Kształtuje i różnicuje frazy z uderzającą oryginalnością.” [The Independent, Londyn (Wielka Brytania)]

* „Jest zdecydowana i witalna, i porusza się jak płomień.” [Walls Journal (Wielka Brytania)]

* „Agnieszka Duczmal jest niezrównana w tworzeniu kolorytu orkiestry.” [The Village Times (USA)]

   Urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
   Po ukończeniu studiów pracowała jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery B. Brittena „Sen nocy letniej”.
   Już w czasie studiów, w roku 1968, utworzyła orkiestrę kameralną przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, która od 1988 roku występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia. Od początku istnienia Zespołu Agnieszka Duczmal jest jego dyrektorem i kierownikiem artystycznym.
   W 1970 roku została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Pięć lat później uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1976 r. wraz z Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim.
   W 1982 r. otrzymała nagrodę Międzynarodowego Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie „La donna del mondo” (Kobieta świata) przyznaną pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.
   Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą Kameralną Amadeus Polskiego Radia koncertowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji, występując z najwybitniejszymi solistami (między innymi Martha Argerich, Mischa Maisky, Gary Karr, Katia i Mirelle Labeque, Grigori Sokołov, Tabea Zimerman, Igor Oistrakh, Bernard Ringeisen, Steven Isserlis, Piotr Anderszewski, Gheorghe Zamfir, a także Adam Makowicz i Al Di Meola) oraz wszystkimi czołowymi muzykami polskimi.
   Nagrała 8 płyt długogrających, 35 płyt kompaktowych, oraz dla Polskiego Radia ponad 8000 minut muzyki. Telewizja Polska zarejestrowała 110 koncertów i programów Agnieszki Duczmal i Orkiestry Amadeus. Współpracowała z zagranicznymi mediami, takimi jak NDR, WDR, SFB, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, Radiem Meksykańskim oraz Telewizją Francuską.


Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

* „Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów”. [The Gazette Montreal (Kanada)]

* „Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal, która potrafi połączyć energię w prowadzeniu muzyków ze stylową elegancją i łatwością niespotykaną u jej brytyjskich kolegów. [The Independent, Londyn (Wielka Brytania)]

* „Jak burza spadły na oczekującą w Conservatorio publiczność smyczki polskie z Orkiestry Kameralnej Amadeus i zmusiły ją do magnetycznego słuchania, dzięki energii różnorodnych i błyskawicznie zmieniających się obrazów. Ich żywotnym natchnieniem jest Agnieszka Duczmal, która za pomocą oszczędnych, szybkich i wyrazistych gestów egzorcyzmuje ich swą jasnością i sugestywnością. Entuzjazm.” [Corierre della Sera, Mediolan (Włochy)]

   Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia została założona w 1968 roku przez dyrygentkę Agnieszkę Duczmal i początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales” oraz Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. W roku 1976 Orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal otrzymała Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr w Berlinie Zachodnim. Przełomem w działalności Orkiestry stało się przekształcenie jej w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Amadeus Polskiego Radia.
   Orkiestra koncertowała pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Europie, obu Amerykach, oraz krajach azjatyckich występując z tak znakomitymi solistami, jak np. Maurice Andre, Gary Karr, Henryk Szeryng, Malcolm Messiter, Martha Argerich, Mischa Maisky, Gheorghe Zamfir, Hakan Hardenberger, Christian Lindberg, Alexandre Rabinovitch, Michela Petri, Guy Touvron, Jeremi Menuhin, Kevin Kenner, Steven Isserlis, Vadim Repin, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Szmyt, Jadwiga Rappe, Piotr Anderszewski, Katia & Marielle Labeque, Al. Di Meola.
   Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra Kameralna Amadeus Polskiego Radia, należy wymienić m.in. Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, Salę Czajkowskiego w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserthuset w Sztokholmie, Beethovenhalle w Bonn, Filharmonię Monachijską, Filharmonię Leningradzką, La Scalę i Konserwatorium w Mediolanie, Palais des Congres w Strasbourgu, Pollack Hall w Montrealu, Teatro Real w Madrycie, Orchard Hall w Tokio, Teatr Królewski w Brukseli, Tivoli w Kopenhadze, Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię w Kolonii oraz Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie.
   Każdego roku Orkiestra bierze również udział w licznych polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych. Równolegle do działalności koncertowej Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności (ma już na swoim koncie ponad 8000 minut nagrań muzyki), współpracuje z radiofoniami zagranicznymi m.in. z niemieckimi NDR, WDR i SFD, BBC w Londynie, CBC w Montrealu. Dla Telewizji Polskiej Orkiestra z Agnieszką Duczmal zarejestrowała 110 programów i transmisji koncertów, a dla francuskiej TV1 zarejestrowała ponad 5 godzin muzyki. Dotychczas wydano z nagraniami „Amadeusa” 8 płyt długogrających i 35 CD w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, Kanadzie i Brazylii.


[aa]

ikona daty28-04-2006, 11:03 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń4136
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt