Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe. Świat zmienia się na tyle szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie, szybko się dezaktualizuje. Seniorzy nie są już postrzegani jako „skarbnica wiedzy i mądrości”. Brak naturalnych przestrzeni do kontaktów wielopokoleniowych w rodzinie, w przestrzeni miasta czy wsi sprawia, że młodzi i starsi mało o sobie wiedzą, rzadko współpracują. Po obu stronach rodzą się stereotypy . Dlatego postanowiłyśmy od września 2016 roku realizować w Szkole Podstawowej nr 8 innowację „My i Wy – Most pokoleń”. Jej celem jest przełamie tych stereotypów, zacieranie różnic międzypokoleniowych. Podjęliśmy działania, które wspierają i stymulują ludzi starszych do aktywnego udziału w życiu społecznym, z drugiej strony zachęcają młodzież do dzielenia się swoimi umiejętnościami i czerpania z wiedzy i doświadczenia seniorów. Zainicjowaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „Razem”. W naszych działaniach wspierają nas Panie Elżbieta Gasztka, Danuta Paluszkiewicz, Urszula Modrzyńska oraz Helena Klaus.
W październiku odbyły się zajęcia dotyczące sposobów spędzania wolnego czasu dawniej. Uczniowie wspólnie z nauczycielkami bawili się tak jak wtedy, gdy nie było smartfonów, komputerów a w telewizja miała tylko dwa programy. Zabawa była wspaniała.
W listopadzie miały miejsce warsztaty krawieckie prowadzone przez Panie ze Stowarzyszenia „Razem”, klubu rękodzielniczego „Igiełka”. Zadaniem uczniów było wykonanie ręcznie woreczka na biżuterię. Pod cierpliwym okiem Młodych Pań Seniorek uczniowie mozolnie poznawali tajniki fastrygowania.
Kolejne spotkanie odbyło się w grudniu. Nasi wychowankowie wspólnie z Paniami przygotowywali ozdoby choinkowe. Poznawali również dawne zwyczaje i obrzędy świąteczne. Pięknie przystrojona choinka budziła podziw i zachwyt oraz skłaniała do sentymentalnych wspomnień.
W styczniu uczniowie klas VI b i VI c pracowali jako nauczyciele i uczyli obsługi komputera. Nowe technologie nie okazały się tak bardzo trudne i Panie Elżbieta Gasztka i Helena Klaus bardzo szybko opanowały tajniki Facebooka oraz obróbki plików muzycznych.
Mamy nadzieję na dalszą tak owocną współpracę.
Autorkami innowacji są nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie - Edyta Gąsiorkiewicz, Agnieszka Ryba.