Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827067
Wiadomości
Indonezja - warto obejrzec (fot. x 18)
Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zaprasza na wystawę 'INDONEZJA - Przyroda i ludzie' ze zbiorów Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.Wystawa 'Indonezja – Przyroda i ludzie' powstała w następstwie wyprawy 'Indonesia Entomological Trail ‘05', organizowanej przy współpracy Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Wyprawa odbyła się na przełomie kwietnia i maja 2005 roku, i miała służyć przeprowadzeniu badań entomofauny kilku Indonezyjskich wysp: Jawy, Sumatry, Borneo i Celebesu. Organizatorami wyjazdu byli Michał Smoleń i Karol Glimos.  Przez sześć tygodni podróżowaliśmy różnymi środkami komunikacji między poszczególnymi wyspami i prowadziliśmy  badania owadów w różnych biotopach.  Wyprawa została objęta patronatem medialnym Gazety Wyborczej, portalu Onet.pl oraz miesięcznika 'Góry'.

Jeśli chodzi o patronat naukowy współpracowaliśmy ze Śląskim Towarzystwem Entomologicznym  i Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Polską Akademią Nauk w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Entomologicznym w Poznaniu.
Na ponad dwudziestu fotoramach prezentujemy część dokumentacji fotograficznej wyprawy. Zdjęcia uzupełnione są eksponatami zebranymi przez nas dla Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Głównym celem  wyprawy było pozyskanie jak największej liczby owadów dla celów naukowych, i część z nich prezentujemy w kilkunastu gablotach.
Motyw przewodni wystawy stanowi kwestia ochrony przyrody. Chcemy przedstawić sytuację, w jakiej znalazło się środowisko naturalne Indonezji  w obliczu ekspansji człowieka na dziewicze do tej pory tereny. Z jednej strony próbujemy pokazać zagrożenie dla ginących gatunków poprzez niszczenie środowiska w którym żyją, z drugiej strony chcemy przybliżyć codzienne zmagania człowieka z siłami przyrody, często przy użyciu bardzo prymitywnych metod.
Poruszamy też tematykę międzynarodowej ochrony przyrody na mocy  Konwencji waszyngtońskiej CITES, która może uchronić wiele zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Prezentujemy zdjęcia zwierząt przeznaczonych do nielegalnej sprzedaży, a także motyle podlegające szczególnej ochronie. Przedstawiamy też krótką charakterystykę samej Konwencji waszyngtońskiej.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia ludzi podczas codziennych czynności, a fotografie uzupełnione są przedmiotami codziennego użytku – maczetami,  ubraniami i nieodłącznym atrybutem każdego indonezyjskiego mężczyzny: papierosami z dodatkiem goździków  o dźwięcznej nazwie Kretek.
W gablotach przedstawiamy przekrojowo większość grup owadów występujących w Indonezji. Poczynając od drobnych chrząszczy, kończąc na pięknych rajskich motylach z rodzaju Ornithoptera, które podlegają szczególnej ochronie ze względu na zagrożenie wyginięciem.
W kilku gablotkach można też zobaczyć przykładowe gatunki muszli i ogromnego kraba kokosowego Birgus latro.
Dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prezentujemy również przykładowe okazy spreparowanych ptaków i ssaków, pochodzących z wysp Indonezji.
Szczególne podziękowania chcemy też skierować w stronę sponsorów wyprawy, bez pomocy których nasza przedsięwzięcie nie byłoby w ogóle możliwe do zrealizowania.
Wszystkie zebrane przez nas w czasie wyprawy okazy zasilą zbiory muzealne,  i mamy nadzieję, że będą bardzo pomocne w prowadzeniu dalszych badań nad przyrodą tego regionu Azji
.

Organizatorzy: Karol Glimos, Michał Smoleń

Wystawa potrwa do końca czerwca 2006 r. Zapraszamy do muzeum...

Galeria zdjęć:
























































[aa]

ikona daty26-05-2006, 01:19 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń3121
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt