Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828454
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja14-04-2017 11:33
ikona autorib
ikona ilości zdjęć15
Listy z Oki- Wiosenne wypędzanie duchów

Tak jak wspomniałam w ostatnim odcinku, okres na przełomie pór roku obfituje w Japonii w różnorodne festiwale i wydarzenia. Tym razem chciałabym opisać pokrótce Sairei-furyū, bardzo ciekawy festiwal, który corocznie odbywa się w Okinoshimie 28 marca. Jest to święto chramu Hanaike, który znajduje się w okręgu Tsudo, w zachodniej części wyspy. Chram to inaczej świątynia shintoistyczna, czyli świątynia tradycyjnej religii japońskiej.

 Festiwal rozpoczyna się od uroczystej procesji, w której bóstwo czczone w chramie Hanaike jest przeniesione na miejsce festiwalu. Tam odbywa się rytuał, którego główna część to ceremonialne łucznictwo. Rytuał ma na celu wypędzenie złych duchów i mocy z okolicy. Wykonywany jest przez dwóch młodych mężczyzn wybranych spośród mieszkańców dzielnicy w której znajduje się chram Hanaike. W przeszłości rolę tę wykonywać mogli tylko najstarsi synowie. Obecnie, najprawdopodobniej w związku ze zmniejszeniem się populacji, nie jest to rygorystycznie przestrzegane. Przez 10 dni przed festiwalem wybrani młodzieńcy codziennie uczą się łucznictwa od starszego i doświadczonego znawcy tej sztuki. Ćwiczenia odbywają się w budynku chramu, często późnym wieczorem. Co ciekawe, w samym rytuale ważniejsza jest poprawna technika i zachowanie właściwego ceremoniału niż to, czy trafi się do celu. Na zakończenie festiwalu bóstwo jest ponownie przenoszone w procesji do chramu, tym razem inną trasą. Główna część festiwalu trwa około dwóch godzin, co wydaje się niezwykle krótkie w porównaniu do długiego czasu który poświęcony jest na przygotowania i treningi.

 Festiwal chramu Hanaike jest wciąż bardzo ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Został też doceniony przez samo miasto, które nadało mu status Niematerialnego Dobra Kultury Ludowej.

 Z innych ważnych wydarzeń na wyspie warto też wspomnieć o czymś, co łączy chyba wszystkie regiony Japonii – kwitnięcie kwiatów wiśni. Również w Okinoshimie można je obecnie zobaczyć na każdym kroku. Niestety w tym roku pogoda nie dopisała i bardzo dużo jest deszczowych dni, co nie pozwala na cieszenie się w pełni widokiem kwiatów i organizowanie np. pikników pod drzewami wiśni. W festynie zorganizowanym w dzielnicy Nakamura w ostatnią niedzielę (09.04.) mimo złej pogody wzięło podobno udział ok. 500 osób, co jest zawrotną liczbą jak na małe miasto jakim jest Okinoshima.

 

Opis zdjęć:

1. Festiwal odbył się tuż na brzegu morza.

2. Procesja wychodzi z chramu Hanaike zmierzając na miejsce festiwalu.

3. W procesji obiekt zamieszkiwany przez bóstwo czczone w chramie Hanaike przenoszony jest w mikoshi, czyli rodzaju palankinu, małej, przenośnej wersji świątyni.

4. Mikoshi umieszczono tuż obok miejsca festiwalu.

5. Początek rytuału mającego na celu wypędzenie złych duchów z okolicy.

6. Rytualne łucznictwo.

7. Rytualne łucznictwo.

8. Rytualne łucznictwo.

9. Po zakończonym festiwalu procesja z mikoshi wraca do chramu Hanaike.

10. Procesja powrotna.

11. Powrót do chramu Hanaike. Znajduje się on na dość stromym wzgórzu, wnoszenie i znoszenie mikoshi po schodach jest dość trudnym zadaniem.

12. Kwitnące kwiaty wiśni nad rzeką Yabi.

13. Kwitnące kwiaty wiśni nad rzeką Yabi.

14. Kwitnące kwiaty wiśni nad rzeką Yabi.

15. Festyn kwiatów wiśni w dzielnicy Nakamura. (fot. Yumico Okajima)

Wszystkie zdjęcia (oprócz ostatniego): Komitet Promocji Światowego Geoparku Wysp Oki

ikona daty14-04-2017, 11:27 ikona autoraib ikona wyświetleń1182
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt