W sobotę 20 maja już po raz szósty krotoszyńskie Muzeum Regionalne włączyło się w międzynarodową akcję pt. „Noc Muzeów”. Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia była krotoszyńska Ochotnicza Straż Pożarna oraz Urząd Miejski w Krotoszynie.
Jak zwykle pierwsi zwiedzający pojawili się w gmachu poklasztornym już przed godziną 19.00. Obok tradycyjnego, nocnego zwiedzania ekspozycji stałej, licznie przybyli goście mieli okazję wziąć udział w drugiej edycji „Zagadek Muzealnych”. Ponadto można było obejrzeć wystawy czasowe, związane ze 145-leciem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 60-leciem istnienia krotoszyńskiego Muzeum Regionalnego.
Przed Muzeum krotoszyńska OSP prezentowała swój sprzęt, częstowała przybyłych gości pyszną grochówką oraz zorganizowała pokaz ratownictwa technicznego. Ponadto na korytarzu Muzeum strażacy prowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy, a w klasztornej piwnicy przygotowali niezwykle efektowną komorę dymną, gdzie pokazywali przybyłym w jak trudnych warunkach przychodzi pracować Straży Pożarnej.
Przybyli na tegoroczne wydarzenie mieli również okazję obejrzeć film pt. „Muzeum Utracone”. Jest to prezentowana co roku podczas „Nocy Muzeów” animacja, ukazująca odzyskane i zaginione dobra Kultury Polskiej. Film rokrocznie przygotowuje Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego celem jest popularyzująca wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukanie możliwości dotarcia do zaginionych, szczególnie w okresie II wojny światowej, obiektów kultury. Tegoroczna animacja opowiadała m. in. o odzyskaniu słynnych krakowskich arrasów.
W „Noc Muzeów” włączyła się również Galeria Refektarz Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, która udostępniła wystawę czasową pt. „Ćwiczenia oddechowe”, przygotowaną w ramach festiwalu „Simchat Chajim”.
Dużą popularnością, podobnie jak przed rokiem, cieszył się przygotowany przez nasze Muzeum konkurs, którego celem było skłonienie zwiedzających do uważnego obejrzenia wystawy stałej. Łącznie wydaliśmy 110 kart konkursowych, a w urnie znaleźliśmy blisko połowę wydanych zestawów.
Podczas sprawdzania testów okazało się, że tylko dwie osoby zdobyły mniej niż 20 punktów (na 26 możliwych), jednak tegoroczne „Zagadki Muzealne” okazały się trudniejsze niż przed rokiem – czterej uczestnicy wypełnili test bezbłędnie, a kolejni dwaj popełnili tylko niewielkie błędy. W związku z tym to właśnie te osoby otrzymają nagrody rzeczowe, ufundowane przez Urząd Miejski w Krotoszynie.
Lista laureatów:
- Anna Karolak
- Kinga Kokot
- Arkadiusz Śnieciński
- Łukasz Wygralak
- Dominika Zawada
- Karol Zawada
Nagrody można odebrać w muzeum w godzinach otwarcia.
Dziękujemy współorganizatorom oraz tym wszystkim, którzy tego wieczora zdecydowali się odwiedzić nasze Muzeum. Gratulujemy wiedzy i spostrzegawczości wszystkim, którzy decydowali się wziąć udział w naszej zabawie – szczególnie laureatom.
Do zobaczenia za rok!