Odpowiedź burmistrza Franciszka Marszałka na pytanie z działu "Zapytaj burmistrza" zamieszczamy na stronie głównej ze względu na jej długość (rubryka z pytaniami nie przyjmuje dłuższych tekstów).
Pani burmistrzu, mam do Pana wielką prośbę, weź się Pan za robotę w mieście, za remonty, a nie siedzisz Pan i nic nie robisz!
Witam Pana. Praca burmistrza polega głównie na kierowaniu Urzędem Miejskim, którego pracownicy zajmują się wieloma działaniami na terenie całej gminy: prowadzą inwestycje, nadzorują remonty, doglądają porządku, dbają o środowisko i wykonują wiele zadań zleconych z zakresu spraw obywatelskich i obronności. Oprócz tego spotykam się z mieszkańcami na zebraniach i podczas wydarzeń kulturalnych, społecznych, patriotycznych, także w weekendy. Do moich powinności należy również reprezentowanie gminy na zewnątrz na spotkaniach i konferencjach. Zazwyczaj każdy dzień tygodnia mam szczelnie wypełniony, nierzadko do wieczora. Może mi Pan wierzyć – praca burmistrza nie kończy się z wybiciem określonej godziny i trzeba jej podporządkować swoje życie, również rodzinne. Lubię to, bo bardzo mnie motywuje praca z ludźmi, szukanie dobrych rozwiązań dla wielu sytuacji i budowanie partnerskich relacji społecznych. Jestem burmistrzem już ponad dwa lata, od listopada 2014 roku, więc może w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze działania, które prowadził w tym czasie urząd i co dzięki nim zmieniło się w naszej gminie.
Jesienią 2015 roku zakończona została budowa hali widowiskowo-sportowej, obiektu na miarę sportowych ambicji naszych mieszkańców. Oprócz głównego pomieszczenia hala ma szereg mniejszych salek, treningowych, także gospodarczych i administracyjnych, które wpływają na wielofunkcyjność obiektu, służącego codziennie uczniom Zespołu Szkół nr 3, jak i licznym klubom sportowym tudzież organizacji widowisk i koncertów. Uporządkowany został teren przy hali, wydzielono tam parking dla użytkowników. Budowa hali prowadzona była równocześnie z remontem generalnym budynku Zespołu Szkół nr 3. Odnowiony, przebudowany i ocieplony obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2015 roku. W tym samym roku zakończyliśmy też dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową: modernizację oczyszczalni ścieków oraz budowę kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej ulic Stawnej, Wiśniowej i Raszkowskiej. Następnie w ramach kontynuacji rewitalizacji centrum miasta odnowiliśmy ulice: Piekarską, Kaliską, Kaszarską, Gołębią i część Farnej. Przebudowana została tam sieć wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa, ułożona nawierzchnia z kostki kamiennej, zmodernizowano miejsca parkingowe.
Na Parcelkach zbudowane zostały ulice: Jarzębinowa, Kossaka, Owocowa i Szymanowskiego, jako ciągi pieszo–jezdne z nawierzchnią brukową. Gmina zakończyła także budowę ulicy Północnej i Pszennej – obie pokryto betonem asfaltowym, a chodniki wykonano z kostki. Nowe ulice powstały też na wsiach: Ściegienna w Smoszewie, Ogrodową w Chwaliszewie, a w Unisławiu powstała droga. W roku 2016 mieszkańcy Krotoszyna otrzymali trzy nowe ulice: leżące w pobliżu siebie Wyspiańskiego i Chełmońskiego oraz Rumiankową. Wszystkie zbudowano jako ciągi pieszo-jezdne z kostki brukowej. W roku bieżącym oddane zostały do użytku Agrestowa i Porzeczkowa - obie wyłożono kostką betonową. Wykonany został parking na ulicy Słodowej i na Kołłątaja, przy UM. Zmodernizowano ulice Polną w Kobiernie i Spokojną w Roszkach. Trwa budowa drogi łączącej Kobierno z Nowym Folwarkiem. W br. przy pomocy destruktu pofrezowego wyremontowane zostaną drogi na wsiach: w Wielowski, Świnkowie (Rudy i Jędrzejewskie), Biadkach, Roszkach, Ugrzelach i Gorzupi. Wyremontowany zostanie też odcinek drogi w Dusznej Górce – położona zostanie tem nakładka asfaltowa. Roboty drogowe prowadzone będą tez na ulicy Konarzewskiej w Krotoszynie, na odcinku, który ma kanalizację.
W Benicach rozbudowany został i docieplony budynek OSP. Wymieniono niezbędne instalacje, zabezpieczono przed wilgocią. Wiejski Dom Kultury w Gorzupi został również docieplony, odremontowany i wyposażony w nową kotłownię. Przeprowadzono prace remontowe w domach wiejskich w Orpiszewie, Świnkowie i Smoszewie. W br. planujemy przebudowę wiejskiego domu kultury w Różopolu i rozbudowę podobnego obiektu w Chwaliszewie.
W miejscu starych pawilonów dworca PKS stoi estetyczny kontener usługowo-socjalny. Na ulicach Floriańskiej i Mickiewicza mamy nowe wiaty przystankowe. W roku 600-lecia miasta stanęły na Rynku dwie ławeczki multimedialne. We współpracy z krotoszyńskim nadleśnictwem i poznańskimi archeologami zrekonstruowany został i udostępniony do zwiedzania kurhan w Smoszewie. Na ulicy Ostrowskiej, na odcinku od Modrej do Makowej, gmina zamontowała 5 latarni ulicznych. Ogrodzono i wyrównano ziemią teren targowiska.
Budujemy siłownie zewnętrzne i modernizujemy place zabaw zachęcające mieszkańców do codziennego korzystania z rekreacji na świeżym powietrzu. W minionych dwóch latach powstała siłownie: przy ul. Spokojnej, przy Okrężnej oraz na placu przy Młyńskiej. W roku 2016 stanęła siłownia w parku Dworcowym. Zaplanowaliśmy także kwotę na budowę kolejnych placów zabaw, siłowni zewnętrznych tudzież organizację gminnych terenów rekreacyjnych.
Odnowione zostały place zabaw przy ulicach Kopieczki oraz Masłowskiego. Dodatkowe huśtawki postawiono w Biadkach, Chwaliszewie, Świnkowie i Dzierżanowie. W parku wykonane zostały nowe ścieżki z kruszywa. W Kobiernie między siłownią a placem zabaw zagospodarowany został teren na spotkania mieszkańców. W Tomnicach zbudowany został obiekt kulturalno-rekreacyjny.
W 2017 roku przekazano mieszkańcom sześć nowo wyremontowanych lokali socjalnych w Orpiszewie.
Zakończono już modernizację boiska wielofunkcyjnego w Gimnazjum nr 2, w trakcie realizacji jest termomodernizacja budynku wraz z remontem kotłowni i systemu c.o. Prace te zakończone zostaną w tym roku, podobnie jak prowadzone obecnie roboty termomodernizacyjne w Zespole Szkół nr 1, w Przedszkolu nr 5 i w Szkole Podstawowej w Biadkach. Przedszkola nr 5 i nr 1 objęte są w tym roku także pracami remontowymi zalecanymi ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Wart tutaj wspomnieć, że 94 % szkół gminnych wyposażono w dzienniki elektroniczne, ułatwiając rodzicom kontrolę postępów ich dzieci i kontakt ze szkołą.
Samorząd przeznacza co roku pulę pieniędzy na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wymianę ogrzewania na ekologiczne. W latach 2015- 2016 gmina wsparła budowę 31 małych oczyszczalni i 40 systemów ogrzewania.
W tym roku dofinansowujemy 35 wniosków złożonych przez mieszkańców na wymianę systemów grzewczych. Zaplanowana została przebudowa linii energetycznej na terenie cmentarza w Durzynie. W parku miejskim powstaną kolejne ścieżki z kruszywa Hanse-Grand. Przygotowujemy obecnie dokumentację do budowy parkowej woliery (pomieszczenia dla ptaków), która z pewnością uatrakcyjni spacery, szczególnie z dziećmi. Nowe latarnie postawiliśmy na ulicy Magazynowej. Na bieżący rok zaplanowaliśmy wykonanie oświetlenia ulicy Nowej w Gorzupi oraz ulicy Kopieczki w Krotoszynie. Po zrealizowaniu tego przystąpimy do stawiania latarni w Smoszewie oraz w Krotoszynie, w rejonie ulicy Gorzupskiej. Odnowione zostaną chodniki przy ulicach Jastrzębiej, Chopina, Wojciechowskiego oraz w rejonie Piastowskiej i Bolewskiego. Przygotowane są dokumentacje na budowę kolejnych ulic gminnych. Dofinansujemy roboty budowlane prowadzone przez zarządy ogródków działkowych.
Zakończone zostały prace nad dokumentacją na utworzenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego na Błoniu oraz na rewitalizację alei Powstańców Wlkp. Jesteśmy w trakcie złożenia wniosku o preferencyjną pożyczkę z programu JESSICA, która pozwoli gminie przeprowadzić te inwestycje.
Urząd Miejski organizuje i współorganizuje wydarzenia, konkursy, jak np. coroczny KrotoFEST, Dzień Dziecka, akcje promujące zachowania ekologiczne. Jest mi trudno wymienić wszystko, czym się zajmujemy. O wielu z tych działań informujemy na stronie miejskiej, część informacji można przeczytać też w BIP-ie.
Oczywiście, realizacja tak wielu prac była możliwa dzięki dobrze układającej się współpracy burmistrza z Radą Miejską, jej przewodniczącą oraz mieszkańcami. Mam nadzieję, że nic nie zakłóci nam dalszego harmonijnego współdziałania. Pozdrawiam