Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45831142
Wiadomości
grafika
Nowe latarnie na ulicy Magazynowej. Arch. UM
Odpowiedź burmistrza Krotoszyna na pytanie internauty

Odpowiedź burmistrza Franciszka Marszałka na pytanie z działu "Zapytaj burmistrza" zamieszczamy na stronie głównej ze względu na jej długość (rubryka z pytaniami nie przyjmuje dłuższych tekstów).

 

Pani burmistrzu, mam do Pana wielką prośbę, weź się Pan za robotę w mieście, za remonty, a nie siedzisz Pan i nic nie robisz!

Witam Pana. Praca burmistrza polega głównie na kierowaniu Urzędem Miejskim, którego pracownicy zajmują się wieloma działaniami na terenie całej gminy: prowadzą inwestycje, nadzorują remonty, doglądają porządku, dbają o środowisko i wykonują wiele zadań zleconych z zakresu spraw obywatelskich i obronności. Oprócz tego spotykam się z mieszkańcami na zebraniach i podczas wydarzeń kulturalnych, społecznych, patriotycznych, także w weekendy. Do moich powinności należy również reprezentowanie gminy na zewnątrz na spotkaniach i konferencjach. Zazwyczaj każdy dzień tygodnia mam szczelnie wypełniony, nierzadko do wieczora. Może mi Pan wierzyć – praca burmistrza nie kończy się z wybiciem określonej godziny i trzeba jej podporządkować swoje życie, również rodzinne. Lubię to, bo bardzo mnie motywuje praca z ludźmi, szukanie dobrych rozwiązań dla wielu sytuacji i budowanie partnerskich relacji społecznych. Jestem burmistrzem już ponad dwa lata, od listopada 2014 roku, więc może w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze działania, które prowadził w tym czasie urząd i co dzięki nim zmieniło się w naszej gminie.

 

Jesienią 2015 roku zakończona została budowa hali widowiskowo-sportowej, obiektu na miarę sportowych ambicji naszych mieszkańców. Oprócz głównego pomieszczenia hala ma szereg mniejszych salek, treningowych, także gospodarczych i administracyjnych, które wpływają na wielofunkcyjność obiektu, służącego codziennie uczniom Zespołu Szkół nr 3, jak i licznym klubom sportowym tudzież organizacji widowisk i koncertów. Uporządkowany został teren przy hali, wydzielono tam parking dla użytkowników. Budowa hali prowadzona była równocześnie z remontem generalnym budynku Zespołu Szkół nr 3. Odnowiony, przebudowany i ocieplony obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2015 roku. W tym samym roku zakończyliśmy też dwie duże inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową: modernizację oczyszczalni ścieków oraz budowę kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i deszczowej ulic Stawnej, Wiśniowej i Raszkowskiej. Następnie w ramach kontynuacji rewitalizacji centrum miasta odnowiliśmy ulice: Piekarską, Kaliską, Kaszarską, Gołębią i część Farnej. Przebudowana została tam sieć wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa, ułożona nawierzchnia z kostki kamiennej, zmodernizowano miejsca parkingowe.

 

Na Parcelkach zbudowane zostały ulice: Jarzębinowa, Kossaka, Owocowa i Szymanowskiego, jako ciągi pieszo–jezdne z nawierzchnią brukową. Gmina zakończyła także budowę ulicy Północnej i Pszennej – obie pokryto betonem asfaltowym, a chodniki wykonano z kostki. Nowe ulice powstały też na wsiach: Ściegienna w Smoszewie, Ogrodową w Chwaliszewie, a w Unisławiu powstała droga. W roku 2016 mieszkańcy Krotoszyna otrzymali trzy nowe ulice: leżące w pobliżu siebie Wyspiańskiego i Chełmońskiego oraz Rumiankową. Wszystkie zbudowano jako ciągi pieszo-jezdne z kostki brukowej. W roku bieżącym oddane zostały do użytku Agrestowa i Porzeczkowa - obie wyłożono kostką betonową. Wykonany został parking na ulicy Słodowej i na Kołłątaja, przy UM. Zmodernizowano ulice Polną w Kobiernie i Spokojną w Roszkach. Trwa budowa drogi łączącej Kobierno z Nowym Folwarkiem. W br. przy pomocy destruktu pofrezowego wyremontowane zostaną drogi na wsiach: w Wielowski, Świnkowie (Rudy i Jędrzejewskie), Biadkach, Roszkach, Ugrzelach i Gorzupi. Wyremontowany zostanie też odcinek drogi w Dusznej Górce – położona zostanie tem nakładka asfaltowa. Roboty drogowe prowadzone będą tez na ulicy Konarzewskiej w Krotoszynie, na odcinku, który ma kanalizację.

 

W Benicach rozbudowany został i docieplony budynek OSP. Wymieniono niezbędne instalacje, zabezpieczono przed wilgocią. Wiejski Dom Kultury w Gorzupi został również docieplony, odremontowany i wyposażony w nową kotłownię. Przeprowadzono prace remontowe w domach wiejskich w Orpiszewie, Świnkowie i Smoszewie. W br. planujemy przebudowę wiejskiego domu kultury w Różopolu i rozbudowę podobnego obiektu w Chwaliszewie.

 

W miejscu starych pawilonów dworca PKS stoi estetyczny kontener usługowo-socjalny. Na ulicach Floriańskiej i Mickiewicza mamy nowe wiaty przystankowe. W roku 600-lecia miasta stanęły na Rynku dwie ławeczki multimedialne. We współpracy z krotoszyńskim nadleśnictwem i poznańskimi archeologami zrekonstruowany został i udostępniony do zwiedzania kurhan w Smoszewie. Na ulicy Ostrowskiej, na odcinku od Modrej do Makowej, gmina zamontowała 5 latarni ulicznych. Ogrodzono i wyrównano ziemią teren targowiska.

 

Budujemy siłownie zewnętrzne i modernizujemy place zabaw zachęcające mieszkańców do codziennego korzystania z rekreacji na świeżym powietrzu. W minionych dwóch latach powstała siłownie: przy ul. Spokojnej, przy Okrężnej oraz na placu przy Młyńskiej. W roku 2016 stanęła siłownia w parku Dworcowym. Zaplanowaliśmy także kwotę na budowę kolejnych placów zabaw, siłowni zewnętrznych tudzież organizację gminnych terenów rekreacyjnych.

 

Odnowione zostały place zabaw przy ulicach Kopieczki oraz Masłowskiego. Dodatkowe huśtawki postawiono w Biadkach, Chwaliszewie, Świnkowie i Dzierżanowie. W parku wykonane zostały nowe ścieżki z kruszywa. W Kobiernie między siłownią a placem zabaw zagospodarowany został teren na spotkania mieszkańców. W Tomnicach zbudowany został obiekt kulturalno-rekreacyjny.

 

W 2017 roku przekazano mieszkańcom sześć nowo wyremontowanych lokali socjalnych w Orpiszewie.

 

Zakończono już modernizację boiska wielofunkcyjnego w Gimnazjum nr 2, w trakcie realizacji jest termomodernizacja budynku wraz z remontem kotłowni i systemu c.o. Prace te zakończone zostaną w tym roku, podobnie jak prowadzone obecnie roboty termomodernizacyjne w Zespole Szkół nr 1, w Przedszkolu nr 5 i w Szkole Podstawowej w Biadkach. Przedszkola nr 5 i nr 1 objęte są w tym roku także pracami remontowymi zalecanymi ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Wart tutaj wspomnieć, że 94 % szkół gminnych wyposażono w dzienniki elektroniczne, ułatwiając rodzicom kontrolę postępów ich dzieci i kontakt ze szkołą.

 

Samorząd przeznacza co roku pulę pieniędzy na dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wymianę ogrzewania na ekologiczne. W latach 2015- 2016 gmina wsparła budowę 31 małych oczyszczalni i 40 systemów ogrzewania.

W tym roku dofinansowujemy 35 wniosków złożonych przez mieszkańców na wymianę systemów grzewczych. Zaplanowana została przebudowa linii energetycznej na terenie cmentarza w Durzynie. W parku miejskim powstaną kolejne ścieżki z kruszywa Hanse-Grand. Przygotowujemy obecnie dokumentację do budowy parkowej woliery (pomieszczenia dla ptaków), która z pewnością uatrakcyjni spacery, szczególnie z dziećmi. Nowe latarnie postawiliśmy na ulicy Magazynowej. Na bieżący rok zaplanowaliśmy wykonanie oświetlenia ulicy Nowej w Gorzupi oraz ulicy Kopieczki w Krotoszynie. Po zrealizowaniu tego przystąpimy do stawiania latarni w Smoszewie oraz w Krotoszynie, w rejonie ulicy Gorzupskiej. Odnowione zostaną chodniki przy ulicach Jastrzębiej, Chopina, Wojciechowskiego oraz w rejonie Piastowskiej i Bolewskiego. Przygotowane są dokumentacje na budowę kolejnych ulic gminnych. Dofinansujemy roboty budowlane prowadzone przez zarządy ogródków działkowych.

Zakończone zostały prace nad dokumentacją na utworzenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego na Błoniu oraz na rewitalizację alei Powstańców Wlkp. Jesteśmy w trakcie złożenia wniosku o preferencyjną pożyczkę z programu JESSICA, która pozwoli gminie przeprowadzić te inwestycje.

 

Urząd Miejski organizuje i współorganizuje wydarzenia, konkursy, jak np. coroczny KrotoFEST, Dzień Dziecka, akcje promujące zachowania ekologiczne. Jest mi trudno wymienić wszystko, czym się zajmujemy. O wielu z tych działań informujemy na stronie miejskiej, część informacji można przeczytać też w BIP-ie.

Oczywiście, realizacja tak wielu prac była możliwa dzięki dobrze układającej się współpracy burmistrza z Radą Miejską, jej przewodniczącą oraz mieszkańcami. Mam nadzieję, że nic nie zakłóci nam dalszego harmonijnego współdziałania. Pozdrawiam

ikona daty12-06-2017, 12:41 ikona autoraib ikona wyświetleń2994
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt