„Kto czyta, żyje podwójnie”
Umberto Eco
3 czerwca 2017 r. w ZS nr 2 z OI w Krotoszynie odbył się środowiskowy festyn szkolny, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Zalajkuj czytanie”.
Celem owego festynu była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Impreza zgromadziła na szkolnym placu całe rodziny, które miały możliwość korzystania z licznych atrakcji. Festyn rozpoczął się bajkowym korowodem, w którym wzięli udział: dyrekcja, zaproszeni goście, rodzice i dzieci. Na czele stanęli przedstawiciele Rodziny Ułańskiej, którzy swoją obecnością urozmaicili lokalną imprezę. Szkoła przygotowała stoiska, które tematycznie nawiązywały do głównego hasła festynu. Maraton czytania książek z serii „Mikołajek”, antykwariat, wystawa książek z dzieciństwa moich dziadków i rodziców - przyciągnęły wielu miłośników czytania. Oprócz tego pojawiły się stoiska edukacyjne: Laboratorium Pana Kleksa, Bajkowe Laboratorium Astronomii. Obserwacje astronomiczne przeprowadzali członkowie Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (RO PTMA). Wśród nich byli: Ireneusz Włodarczyk, Zdzisław Pauter z nauczycielami i uczniami szkoły.
Piotr Duczmal, prezes Centrum Wiedzy i Nowej w Technologii w Parzynowie, pokazywał na monitorze aktywne zjawiska na powierzchni Słońca. Po 17.00 wspólnie obserwowano księżyc. W obserwacjach brało udział wielu uczniów, mieszkańców Krotoszyna i okolic oraz zaproszeni goście: Paweł Radojewski – wicestarosta krotoszyński, Ryszard Czuszke – pierwszy zastępca burmistrza Krotoszyna, Beata Pospiech – sekretarz gminy Krotoszyn, Jacek Kępa – naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, Izabela Bartoś – przewodnicząca Rady Osiedla nr 6 w Krotoszynie oraz prezes Rodziny Ułańskiej Andrzej Wesołowski.
Atrakcją był plenerowy kącik plastyczny dla najmłodszych oraz stoiska Bajkowe Buźki, w którym dzieci mogły zamienić się w bajkową postać. Gościnnie na festynie pojawili się strażacy z OSP, którzy pokazali, jak należy prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Na szkolnej scenie wystąpili uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych, których programy artystyczne były powiązane z hasłem festynu. Nie zabrakło piosenek, układów tanecznych, inscenizacji, które każdorazowo były nagradzane wielkimi brawami. Tradycyjnie festyn zakończył się loterią fantową, w której głównymi nagrodami były rowery, drabiny, drzewka ogrodowe i wiele innych.
Mamy nadzieję, że przyszłoroczny festyn przyciągnie równie dużo zainteresowanych.
ZS2zOI