Szanowni mieszkańcy Miasta i Gminy Krotoszyn.
Grupa Inicjatywna, która prowadzi prace w zakresie powołania Gminnej Rady Seniorów, zwraca się do mieszkańców całej gminy o aktywność w kreowaniu pomysłów: kogo wybrać do Gminnej Rady Seniorów, jak wybrać Gminną Radę Seniorów i jakie powinna mieć zadania ta niewątpliwie potrzebna, społecznie pracująca i służąca środowisku osób starszych rada.
Wszystkich starszych osób w gminie Krotoszyn jest prawie 25% w stosunku do ogółu mieszkańców (zgodnie z Ustawą z 2015 r. o osobach starszych, za osobę starszą uważa się tą, która ukończyła 60 lat).
Inicjatorzy powołania wspomnianej rady w gminie Krotoszyn, już dziś zapraszają wszystkich członków organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych oraz osoby niezrzeszone na pierwsze spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się 21 września 2017 r. o godz. 11.00 do Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera. Spotkanie będzie jednym z punktów realizowanego projektu „Senior z inicjatywą 2017”.
Poniżej prezentujemy Art. 5c z Ustawy o samorządzie gminnym, który jest podstawą prawną podjętych działań. Każda propozycja jest niezwykle ważna i bardzo mile widziana.
Art. 5c. Gminna rada seniorów (Dz.U.2016.0.446 t.j. - Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym):
1. Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej.
2. Rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów.
3. Gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny.
4. Gminna rada seniorów składa się z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
5. Rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów.
6. Rada gminy może w statucie jednostki pomocniczej upoważnić ją do utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej. Przepisy ust. 3–5 stosuje się odpowiednio.
Osoby do kontaktu w sprawie powołania GRS:
- Andrzej Piotrowski - tel. 606 479 304; e-mail:
- Jan Pawlik - tel. 502 127 227; e-mail: