Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45830063
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja05-09-2017 09:02
ikona autorPB
ikona ilości zdjęć7
Listy z Oki. Sumo byków - turniej Hassaku (12)

Tytuł wpisu pewnie Państwa zaskoczył, no bo w sumie co znaczy ‘sumo byków’? Wszyscy mieszkańcy Krotoszyna z pewnością zapoznani są blisko z zawodami sumo, ale w wersji ‘ludzkiej’. W dzisiejszym wpisie przedstawię turnieje sumo, gdzie zawodnikami są byki ważące czasami nawet około tony!

Nazwa sumo byków po japońsku to ‘ushitsuki’, co dosłownie można przetłumaczyć jako ‘walki byków’. W przeciwieństwie do hiszpańskiej corridy, nie walczy tu jednak byk z człowiekiem, a dwa byki między sobą oraz nie ma krwawego elementu, gdyż walki zazwyczaj ograniczają się tylko do przepychania się łbami. Przegrywa byk, który pierwszy odwróci łeb i zrezygnuje z walki. Wtedy byki są rozdzielane. Cechą charakterystyczną sumo byków na Wyspach Oki jest też to, że przez cały czas walki bykowi towarzyszy jego ‘opiekun’, tzw. tsunadori, który trzyma linę zawiązaną wokół nosa zwierzęcia i wykorzystując różne techniki prowadzi byka podczas walki. Oczywiście przy zwierzętach ważących nawet do około tony trudno tu mówić o całkowitej kontroli.

Tradycja sumo byków na Wyspach Oki jest bardzo długa i sięga aż ok. 800 lat wstecz, w związku z czym uważana jest za najstarszą tego typu tradycję w całej Japonii. Według przekazu turnieje sumo byków zaczęto organizować w czasie, gdy na Wyspy Oki, a dokładniej na wyspę Nakanoshima, został zesłany cesarz Go-Toba po tym jak poniósł porażkę w rebelii (zamieszki ery Jōkyū, 1221). Podobno znudzony cesarz przypadkowo zobaczył dwa małe byki przepychające się na pastwisku i bardzo go to rozbawiło. Zauważyli to lokalni mieszkańcy i postanowili zorganizować specjalne pokazy walk. Tradycja rozprzestrzeniła się też później na największą wyspę archipelagu – Dōgo, na której znajduje się obecne miasto Okinoshima. Obecnie turnieje sumo byków odbywają się tylko tutaj.

Trzy raz w roku mają miejsce turnieje tzw. honbasho, czyli turnieje ceremonialne, organizowane przy chramie shinotistycznym. Ja w zeszłym tygodniu pojechałam zobaczyć Turniej Hassaku, który ma miejsce co roku 1 września. Jest to tradycyjny turniej organizowany przez chramy Dangyō i Hassaku. To najstarszy ze wszystkich turniejów na wyspie Dōgo. Zgodnie z tradycją, na kilka dni przed wydarzeniem właściciele byków udają się do chramu Dangyō by nabrać wody z tamtejszego źródełka. Uważana jest ona za wodę zapewniającą zwycięstwo. Raczą się nią właściciele byków jak i same zwierzęta.

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć!

 

Tekst i zdjęcia: Jagoda Wołoszyn

ikona daty05-09-2017, 08:56 ikona autoraPB ikona wyświetleń1232
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt