Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45818291
Wiadomości
grafika
Piękna Gmina. Przygotowania do Dożynek w Roszkach

Żniwa to jeden z najbardziej intensywnych okresów w roku dla wszystkich rolników. Każdy kto posiał zboże z niepokojem odlicza dni, obserwuje pogodę i czeka na wymłócenie pierwszych kłosów. Jednak zanim to nastąpi, trzeba już zacząć myśleć o tym co będzie po żniwach, czyli o tradycyjnych dożynkach. Zawczasu trzeba zacząć wszystko planować tak, aby nie zabrakło kłosów do zrobienia wieńca dożynkowego, aby na czas upiec chleb ze świeżej mąki itd.

Organizatorzy tegorocznych dożynek w Roszkach, czyli Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, odpowiednio wcześniej zatroszczyli się o wszystko, aby zaraz po żniwach możliwe było wystawienie hucznych uroczystości.

Właściwie już od wiosny panie z K.G.W. wybierały odpowiednie piosenki i układały przyśpiewki, które zostaną zaprezentowane na dożynkach. Poza tym, m. in. dzięki pomocy z Urzędu Gminy, panie zaopatrzyły się w jednolite stroje, aby występ był jeszcze bardziej widowiskowy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Roszkach nawet przed wakacjami ćwiczyły tradycyjne tańce ludowe. Osoby odpowiedzialne za wystrój zbierały dojrzewające zboża i inne zioła.

Największa praca czekała wszystkich oczywiście bezpośrednio przed dniem dożynek. Wybrano starostów, odbywały się próby, należało uzgodnić szczegóły dotyczące korowodu dożynkowego, poczęstunku dla gości i wiele, wiele innych detali. Dla większego komfortu gości na placu przy Wiejskim Domu Kultury w Roszkach rozstawiono namioty, stoły i ławki, a wszystko oczywiście kolorowo ozdobione.

Mieszkańcy całej wsi ochoczo uczestniczyli we wszelkich inicjatywach związanych z tym świętem. Przed wieloma posesjami zrobiono dekoracje ze słomy, kwiatów i innych materiałów, niektóre bardzo efektowne i dowcipne. Do korowodu dożynkowego zgłoszono wymyte, odnowione i przybrane kukurydzą i brzózkami traktory (czasami bardzo już wysłużone, ale zadbane i na chodzie) i inne maszyny oraz motocykle.

Organizacja całego przedsięwzięcia okazała się bardzo dobrą okazją do sąsiedzkich spotkań, wspólnych żartów i wspomnień.

Planów było wiele, przygotowań również, a jak to wszystko ostatecznie się udało?

O tym już wkrótce w kolejnym artykule.

 

Tekst i udostępnienie zdjęć:

Paulina Adamczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ikona daty05-09-2017, 10:58 ikona autoraPB ikona wyświetleń1706
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt