Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45833064
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
grafika
ikona publikacja05-09-2017 12:34
ikona autorRedaktor KBP
ikona ilości zdjęć30
Narodowe Czytanie 2017 - "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

W minioną sobotę 2 września 2017 roku Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie i I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie zaprosiły do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE odbywającej się z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej. Jest to już szósta edycja tej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo Vadis Henryka Sienkiewicza.

 

W tym roku prezydent zaprosił wszystkich do wspólnego czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. 

 

W sobotnie popołudnie w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja zebranych gości powitała pani Ewa Bukowska, dyrektor Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera. Po odczytaniu listu od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który otrzymała nasza książnica, nastąpiła część oficjalna. W tym roku przyjęto nieco odmienną formę Narodowego Czytania – mianowicie zaproszono do współudziału grupę teatralną działającą przy Klubie Seniora w Koźminie Wlkp. oraz młodzież I LO im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. W klimat epoki wprowadził  nas pan Przemysław Wójcik,  naczelnik Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu przy Starostwie Powiatowym czytając opis dekoracji bronowickiej izby. Następnie obejrzeliśmy bardzo ciekawą inscenizację fragmentów pierwszego aktu w wykonaniu grupy teatralnej, przygotowanej przez panią Jolantę Cyunczyk. Postacie dramatu odtworzyli: Eugenia Chojnacka, Kazimiera Michalska, Renata Łąkowska, Katarzyna Płóciennik, Mieczysław  Gryszka, Zbigniew Cyunczyk, Zbigniew Leopold, Zygmunt Ziętkiewicz. Natomiast scenografię przygotowała Iwona Cyunczyk.

 

Fragmenty drugiego i trzeciego aktu czytali uczniowie liceum: Anna Czachorek, Katarzyna Czachorek, Agnieszka Kaczyńska, Aleksandra Kasprolewicz, Bartosz Pruchnik i Mikołaj Nowaczyk. Natomiast  końcowy  fragment dramatu odczytał pan Jacek Kępa, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy przy Urzędzie Miejskim w Krotoszynie.            

 

Po zakończeniu pani Ewa Bukowska podziękowała wszystkim uczestnikom, których połączyło umiłowanie rodzimej literatury i pięknej polszczyzny. Słowa podziękowania skierowała również do tych, którzy wsparli akcję między innymi do pani Elżbiety Płóciennik, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja, pań Małgorzaty Witczak, polonistki i Lucyny Gabryelczyk, nauczyciela bibliotekarza z tegoż liceum za przygotowanie młodzieży oraz pani Jolancie Cyunczyk, a także  panom Jackowi Kępie i Przemysławowi Wójcikowi.  Również pan Ryszard Czuszke, zastępca burmistrza Krotoszyna podziękował wszystkim występującym, a szczególną uwagę zwrócił na mistrzowską grę aktorską grupy teatralnej z Klubu Seniora w Koźminie Wlkp., ciepłe słowa skierował do osób, które się przyczyniły do zorganizowania tegorocznej akcji Narodowego Czytania  w Krotoszynie.

 

Z okazji Narodowego Czytania, Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć okolicznościową. Każdy uczestnik spotkania, który przyniósł prywatny egzemplarz Wesela mógł zdobyć pamiątkową pieczęć z logo Narodowego Czytania.

 

Tekst: Alina Kajewska, zdjęcia: Mateusz Jędrzejak

ikona daty05-09-2017, 12:27 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń2547
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt