We wrześniu i październiku Towarzystwo Miłośników Ziemi Krotoszyńskiej oraz Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera przygotowały dla Państwa serię trzech spotkań poświęconych Reformacji.
W czasie pierwszego z nich prof. Wojciech Szczerba, rektor Wyższego Ewangelikalnego Studium Teologicznego we Wrocławiu, przywołał postać Marcina Lutra. To za jego sprawą 500 lat temu rozgorzał spór o istotę chrześcijaństwa, który doprowadził do powstania Kościoła protestanckiego. Protestanci zerwali Kościołem zinstytucjonalizowanym, zaczęli rozwijać typ religijności oparty na indywidualnej duchowości. Prof. Szczerba mówił o kolejach życiowych Lutra, jego krytyce sprzedaży odpustów i 95 tezach, które stały się przyczyną rozłamu. Przybliżył pięć zasad protestantyzmu. Sprawiają one, że mino różnic w poglądach szczegółowych, istnieje wśród protestantów poczucie wspólnoty. Zasady te ująć można w następujących stwierdzeniach: tylko Pismo, tylko Chrystus, tylko wiara, tylko Łaska, tylko Bogu Najwyższemu chwała. Przedstawił główne nurty tego ruchu religijnego, mówił o anabaptystach, kalwinach, Kościele anglikańskim, purytanach, metodystach, o Kościele Zielonoświątkowym, o wielkich przebudzeniach wiary wśród protestantów europejskich i amerykańskich. Podkreślał znaczenie Reformacji dla rozwoju współczesnego społeczeństwa obywatelskiego, mówił o współczesnych tendencjach ekumenicznych, dokumentach i deklaracjach, podpisywanych przez przedstawicieli Kościoła katolickiego i protestanckiego.
Publiczność zgromadzona na wykładzie po jego zakończeniu zadawała Profesorowi wiele pytań, dotyczących religii, historii i ostatecznego zbawienia człowieka.
Zapraszamy na nadchodzące spotkania z serii
"Wiara, nauka, sens - kultura europejska wobec spraw ostatecznych", więcej informacji: Kliknij tutaj
Tekst: Jacek Kępa, zdjęcia: Marcin Laska