21 września o godz. 17.00 w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczka w atrakcyjny sposób ukłoniła się nam historia i to nie tylko Południowej Wielkopolski.
Zwiedzający tego dnia sale muzealne uczestniczyli w wernisażu kaliskiej wystawy archeologicznej, zwiedzili ekspozycję opowiadającą o najdawniejszych dziejach powiatu krotoszyńskiego i obejrzeli efektowny pokaz walk rycerskich.
Ekspozycja przywieziona z Kalisza składa się z plansz obrazujących najdawniejszą historię tego miasta i została zorganizowana dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz Instytutem Archeologii i Etnologii w Warszawie. Podczas otwarcia archeolog i kustosz kaliskiego muzeum Edward Pudełko oraz archeolog Leszek Ziąbka objaśniali zwiedzającym treść wystawionych materiałów, wzbogacając je dodatkowymi informacjami i fachowymi uwagami.
Obecni na wernisażu mogli równocześnie zwiedzać - czynną już od 7 września - wystawę przygotowaną przez nasze muzeum pt. Pradzieje Ziemi Krotoszyńskiej. Okruchy naczyń, fragmenty ozdób, narzędzia pracy opowiadają w interesujący sposób o dawnych mieszkańcach terenów dzisiejszego Krotoszyna.
Zwiedzanie połączonych ekspozycji poprzedził widowiskowy pokaz rycerskich walk turniejowych i bitewnych w wykonaniu Pocztu Wierzbięty w Krotoszyna. W skład ubranego w historyczne stroje oddziału wchodzili przedstawiciele formacji wojskowych pochodzących z odległych od siebie czasów. Jednak dzięki komentarzowi twórcy pocztu i zarazem jedego z jego członków - nauczyciela historii Piotra Mikołajczyka - widzowie doskonale orientowali w przynależności wojów czy rycerzy do właściwej epoki. Dodatkową atrakcją pocztu była ubrana w strój mieszczki młoda krotoszynianka, która demonstrowała, jak w kryzysowych sytuacjach radziły sobie dawniej kobiety - niejednokrotnie stawały do walki w obronie swej czci i życia.
(eliz)
fot. Izabela Bartoś