Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45821020
Wiadomości
grafika
Listy z Oki. Kosmiczny festiwal - Oki-mura-matsuri Furyuu (15)

Można z całą pewnością powiedzieć, że lato na wyspach Oki się skończyło, a jesień jest w pełni. Pomimo że dni są jeszcze ciepłe, to niestety noce i poranki są już bardzo chłodne. Dużo jest też deszczowych dni, a około 22-23 października zapowiadane jest nadejście tajfunu. Na szczęście wczoraj (19 październik) pogoda w miarę dopisała. Szczególnie cieszyli się z tego mieszkańcy okręgu Nakamura, położonego na północy wyspy, jako że tam właśnie odbył się wczoraj jeden z trzech największych i najważniejszych festiwali shintoistycznych (shinto to rdzenne wierzenia japońskie) w mieście Okinoshima.

Festiwal Oki-mura-matsuri Furyū odbywa się 19 października w lata nieparzyste, a jego historia sięga wstecz około 800 lat. W przeszłości organizowany był co roku, ale tak jak w przypadku wielu innych wydarzeń, zmieniło się to z powodu malejącej liczby mieszkańców miasta i związanego z tym ‘niedoboru’ osób, które mogłyby aktywnie uczestniczyć w festiwalowych obrzędach. Szczególnie do organizacji wspomnianych największych trzech festiwali potrzebnych jest wiele osób, co zobaczycie Państwo na zdjęciach.

W rzeczywistości obrzędy związane z festiwalem zaczynają się już dzień wcześniej, a uczestnicy ćwiczą swoje role wieczorami przez cały poprzedzający tydzień. 19 października wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne w okolicy mają dzień wolny, ponieważ również dzieci pełnią ważną rolę w obrzędach.

Procesje z dwóch pobliskich chramów po przejściu przez okoliczne uliczki docierają na miejsce, gdzie odbywa się festiwal. Następnie ceremonialnie okrążają ten teren trzy i pół razy. Bóstwa, które przynoszone są na miejsce festiwalu, symbolizują bóstwo słońca (symbol kruka z trzema nogami) i bóstwo księżyca (symbol białego królika). Poruszanie się po okręgu na terenie festiwalu ma symbolizować obroty ciał niebieskich i zależności między siłami kosmicznymi. Po procesji mają miejsce pokazy tańców Kami-sumo, Miko-mai, a także łucznictwa konnego i wyścigi konne. Niestety w tym roku wyścigi nie odbyły się ze względu na wypadek, który miał miejsce podczas ćwiczeń poprzedzający festiwal.

 

Jagoda Wołoszyn

Zdjęcia: Światowy Geopark UNESCO Wysp Oki

 

Procesja bóstwa słońca zmierza w stronę miejsca festiwalu:

 

 

Podczas procesji nieustannie bito w bębny:

 

 

Postać, na której widok wszystkie dzieci wybuchały płaczem. W rzeczywistości jest to strażnik, który ma chronić bóstwo wynoszone na czas festiwalu z chramu:

 

 

Pierwsze spotkanie bóstw słońca (po prawej) i księżyca (po lewej) na miejscu festiwalu:

 

 

Powitanie między dwiema stronami uczestniczącymi w festiwalu. Po prawej stronie widoczny jest ubrany w zbroję lider procesji bóstwa słońca:

 

 

Lider, który prowadzi całą procesję bóstwa księżyca:

 

 

Druga część festiwalu odbywała się na małym podeście pod drzewem widocznym na zdjęciu:

 

 

Przekazywanie darów dla bóstw:

 

 

Przekazywanie darów dla bóstw:

 

 

Rytualny taniec kami-sumo, wykonywany przez chłopców:

 

ikona daty20-10-2017, 11:09 ikona autoraPB ikona wyświetleń1489
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt