Na zaproszenie dyrekcji Berufsbildende Schulen AS Lingen w Niemczech delegacja krotoszynian na czele ze Starostą Krotoszyńskim - Stanisławem Szczotką i Burmistrzem Krotoszyna - Franciszkiem Marszałkiem uczestniczyła w dniach 19-21 października br. w krótkim wyjeździe studyjnym do Lingen w powiecie Emsland (Nadrenia Westfalia).
Jak między innymi napisano w zaproszeniach „kilkunastoletnia współpraca między BBS Lingen i ZSP nr 2 w Krotoszynie zaowocowała uczestnictwem ponad 200 uczniów i nauczycieli” w różnego rodzaju projektach i wymianach uczniowskich połączonych z praktykami zawodowymi. W ciągu kilkunastu lat kontaktów między szkołami partnerskimi nastąpiła wymiana bezcennych doświadczeń w obszarze kształcenia ogólnego i zawodowego, poznanie systemów szkolnictwa i zasad odbywanych praktyk, a także dokonało się wiele dobrego w dziedzinie integracji międzynarodowej.
Podczas wymian uczniowskich młodzież polska i niemiecka razem uczestniczyła w kilkudniowych praktykach, które wzbogaciły ich doświadczenia zawodowe i jednocześnie pozwalały zorientować się w specyfice przyszłych miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Nie do przecenienia jest także aspekt poznania kultury i języka naszych zachodnich sąsiadów. Przez lata współpracy między uczestnikami i organizatorami wymian nawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które trwają do dziś.
Tegoroczna wizyta studyjna rozpoczęła się od powitania naszej delegacji w BBS Lingen przez dyrektor Szkoły Panią Petrę Niewiera i Panią Gehild Baumann – koordynatorkę współpracy między szkołami. Tuż po przywitaniu zwiedziliśmy szkołę partnerską, z którą współpracuje krotoszyńska „Dwójka”. Poszczególne pomieszczenia, sale dydaktyczne i pracownie zawodowe oraz ich wyposażenie zrobiły duże wrażenie na uczestnikach tego wyjazdu.
Popołudniu udaliśmy się do stolicy powiatu Emsland – Meppen. W siedzibie starostwa przyjął nas Przewodniczący Rady Powiatu Pan Martin Gerenkamp, który w syntetyczny sposób przedstawił najważniejsze obszary funkcjonowania, gospodarki i zarządzania w regionie. Należy tutaj nadmienić, że powiat Emsland jest pod względem liczby ludności ponad trzykrotnie większy od powiatu krotoszyńskiego.
Po prezentacji oglądaliśmy pomieszczenia, które służą do monitorowania rejonu, odbierania telefonów alarmowych oraz koordynowania działań w sytuacjach wymagających udzielenia pomocy doraźnej osobom poszkodowanym. W sytuacjach kryzysowych obejmujących duże obszary pomieszczenia te wraz z ościennymi zamieniają się w Centrum Zarządzania Kryzysowego – a ich wyposażenie, działanie systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, systemu monitorowania zagrożeń oraz fakt zaangażowania się w pomoc doraźną wolontariuszy, których liczba w całym powiecie wynosiła aż 1400, były dla nas czymś niesamowitym.
Kolejnym punktem programu była wizyta w historycznym ratuszu w Lingen, w którym powitał krotoszynian pierwszy burmistrz pan Heinz Tellmann. Pan Burmistrz swoją prelekcję na temat funkcjonowania miasta i jego zarządzania, wspierał prezentacją w języku polskim.
W ten sposób dowiedzieliśmy się wiele o historii, kulturze, edukacji, przemyśle i gospodarce tego ponad 1000-letniego miasta.
Bardzo ciekawym i inspirującym punktem naszego pobytu w Lingen było zwiedzanie ogromnego kompleksu Christopheruswerk. Jest to instytucja, która przygotowuje niepełnosprawnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, kształcąc ich zawodowo, ale również zapewniając im rehabilitację. Uczniowie, którzy trafiają do tego ośrodka mają od najmłodszych lat zapewnioną edukację, opiekę zdrowotną, a przede wszystkim kontakty z rówieśnikami i zajęcia w grupach. Nie sposób byłoby zwiedzić cały kompleks, gdyż jest on ogromny, dlatego podczas tej wizyty mieliśmy możliwość zobaczyć niektóre warsztaty i pracownie: stolarską, farb i lakierów, obróbki metalu, mechaniczną, eklektyczną, komputerową, a także sklep prowadzony przez podopiecznych oraz szklarnie, w których hoduje się tysiące roślin, aby je następnie sprzedać masowym odbiorcom.
Ciekawym aspektem tej wizyty było zwiedzanie prywatnego dwujęzycznego przedszkola i szkoły, które założyła firma ROSEN – produkująca rurociągi i maszyny kontrolujące, jakość rur.
Pani dyrektor wytłumaczyła nam zasady funkcjonowania szkoły, cele edukacyjne i przebieg lekcji. Wzięliśmy też udział w prezentacji, którą przygotowali uczniowie klas 1-3 w języku niemieckim i angielskim.
Nasz pobyt był bardzo krótki, ale niezwykle intensywny, przecież pojechaliśmy przede wszystkim po nowe doświadczenia i wiedzę.
W delegacji uczestniczyli także oprócz wymienionych przedstawicieli władz starosty i burmistrza także: Dyrektor ZSP nr 2 w Krotoszynie – Roman Olejnik, Elwira Kaczmarek – koordynatorka współpracy i tłumaczka oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie - Przemysław Wójcik.
Wszystko, co dobre niestety szybko się kończy. Teraz będziemy oczekiwali na rewizytę na gościnnej krotoszyńskiej ziemi już w 2018 r.
Tekst: Elwira Kaczmarek, Przemysław Wójcik
Fot. Rebekka Gaebel / Przemysław Wójcik