Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828969
Wiadomości
grafika
Piękna Gmina. Roszki – legendy i historie prawdziwe

Jeśli chodzi o legendy związane z Roszkami, to przede wszystkim dotyczą one powstania nazwy miejscowości. Są dwie teorie na ten temat.

Jedna z wersji mówi o tym, że dziedzic terenów otaczających Krotoszyn, postanowił założyć osadę w puszczy porastającej tereny ówczesnego powiatu krotoszyńskiego. Niestety z powodu dużej ilości dzikich zwierząt w lasach nie było chętnych do zamieszkania na nowym miejscu. Aby więc zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom sprowadzono z Litwy czterech strzelców, których zakwaterowano na rogach (różkach) polany. Stąd miała się wziąć nazwa Rożki, zmieniona z biegiem czasu na obecną wersję – Roszki.

Istnieje również możliwość, że nazwa Roszki pochodzi od umiejscowionej także wśród lasów, w pobliżu osady, kaplicy św. Rocha.1

W Roszkach dba się o to, aby mieszkańcy znali legendy i historie związane z ich miejscowością. W związku z tym Szkoła Podstawowa w Roszkach zorganizowała w 2015 r. specjalny program pedagogiczny „Legendy czas żyje w nas!”, dzięki któremu najmłodsi mogli zapoznać się z powyższymi podaniami.

Natomiast w zbiorach Uniwersytetu Poznańskiego podobno znajduje się wzmianka o innej, tym razem prawdopodobnie nie legendzie a historii z Roszkami w jednej z głównych ról.

A rzecz miała miejsce w międzywojniu, kiedy to chłopi z Roszek i Orpiszewa postanowili założyć Bractwo Kurkowe. Ufundowano sztandar i po uroczystym poświęceniu w kościele w Jankowie Zaleśnym, przechowywano go w Roszkach. Jednak Orpiszewianie zgłosili chęć złożenia wspólnego sztandaru u siebie. Pewnej niedzieli przyszli do Roszek z zamiarem odebrania sztandaru. Jak zwykle po mszy wielu roszkowskich chłopów przesiadywało w gospodzie. Kiedy dowiedzieli się o celu sąsiedzkiej wizyty i było jasne, że nie uda się dojść do porozumienia, przystąpiono do bitwy. Ponieważ Roszki to najdłuższa wieś w całej gminie zwołanie posiłków trwało dość długo. Miejscowi zabarykadowali się w gospodzie i czekali. Kiedy zgromadzili się wreszcie w odpowiedniej liczbie ruszyli do ataku i Orpiszewianie musieli się wycofać.2

Wiele osób jeszcze pamięta, że do niedawna faktycznie stosunki między obiema sąsiednimi miejscowościami nie były zbyt serdeczne, choć powód tej wzajemnej antypatii nie do końca był jasny.

W październiku 2011 roku postanowiono więc zorganizować obchody Bitwy o Sztandar. Impreza miała na celu przypomnieć o tym dawnym wydarzeniu i jednocześnie doprowadzić do „pojednania” między mieszkańcami obu wsi. Uroczystość przygotowana przez Krotoszyński Ośrodek Kultury oraz wszystkie organizacje działające na terenie Roszek i Orpiszewa odbyła się w dwóch miejscowościach. Rozegrano konkurencje sportowe, były występy artystyczne, wspólne biesiadowanie i tańce. Na pamiątkę wszystkich tych wydarzeń odsłonięto dwie tablice, w Roszkach i w Orpiszewie.

 

1. Mierniczak Franciszek, Ziemia Krotoszyńska za czasów dawnej Rzeczypospolitej, Krotoszyn 1928, s. 32-33.

 

2. Na podstawie opracowania Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

 

Tekst:

Paulina Adamczak

 

Zdjęcia:

Archiwum prywatne

 

 

 

 

 

ikona daty07-11-2017, 12:02 ikona autoraPB ikona wyświetleń1660
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt