Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45832925
Wiadomości
grafika
Projekt "Wyprzedź raka" zakończony


Zrealizowany w bieżącym roku przez Stowarzyszenie „POMÓŻMY SOBIE” projekt pod hasłem „WYPRZEDŹ RAKA” został zakończony. Uzyskane ze strony Miasta i Gminy Krotoszyn wsparcie finansowe pozwoliło przeprowadzić dwie, skierowane do mieszkańców naszej jednostki terytorialnej, akcje badań profilaktycznych, które obejmowały dwie choroby nowotworowe, a mianowicie czerniaka a w razie potrzeby także inne stwierdzone podczas prowadzonych badań zmiany skórne zaliczane do kręgu chorób dermatologicznych oraz raka piersi.

 

Pierwsza akcja pod hasłem „PROFILAKTYKA CZERNIAKA-ZBADAJ ZNAMIONA” została przeprowadzona w miesiącu czerwcu br. a z możliwości kontroli skóry i zbadania występujących na niej znamion przed tegorocznym latem skorzystało 164 beneficjentów. Odnotowane przy tej okazji wyniki to:

  1. 22 osoby skierowane do chirurga w celu usunięcia stwierdzonych lub podejrzanych zmian chorobowych,
  2. 15 osób skierowanych z uwagi na stwierdzone zmiany skórne zaliczane do kręgu chorób dermatologicznych (przebarwienia, owrzodzenia itp.) na leczenie do dermatologa,
  3. 1 osoba z uwagi na stwierdzone zmiany barwnikowe dolnej powieki skierowana na leczenie do okulisty. 

 

Druga zaplanowana na ten rok akcja badań profilaktycznych została przeprowadzona w dniu 28 października 2017 roku pod hasłem „TWOJA SZANSA W WALCE Z RAKIEM PIERSI”, a jej beneficjentkami były mieszkanki Miasta i Gminy Krotoszyn. Tym razem z możliwości  badań skorzystały 43 panie, tradycyjnie już jak wykazuje praktyka rekrutujące się przede wszystkim z miasta Krotoszyna. Z terenu gminy, mimo prowadzonych działań informacyjnych, na badania zgłosiły się tylko 4 osoby, co stanowi 9,30% wszystkich przebadanych. Najstarsza beneficjentka miała 78 lat a najmłodsza lat 19. W grupie beneficjentek dominowały panie w wieku 37-56 lat (27 osób), kiedy to już zdecydowanie, ze względu na wiek kobiety winny się badać, kontrolować swe piersi i eliminować potencjalne zagrożenie.

 

W ramach w/w przedsięwzięcia uruchomiono gabinet usg oraz gabinet onkologiczny. Wszystkim paniom, które postanowiły skorzystać z organizowanych badań profilaktycznych, wykonano badanie usg piersi. Natomiast z możliwości konsultacji onkologicznej, na podstawie przeprowadzonego badania usg, skorzystało 14 pacjentek u których zanotowano jakiekolwiek zmiany w piersiach.

 

Wspomniane wcześniej metody badań zawsze są szansą na wczesne wykrycie choroby. Szczęśliwie w tym dniu nie stwierdzono żadnego, stanowiącego największe dla kobiet zagrożenie raka piersi. W wyniku przeprowadzonych badań u wszystkich pań, które skorzystały z możliwości konsultacji onkologicznej stwierdzono tylko torbiele i włókniaki. Są to z reguły zmiany łagodne, które nie kontrolowane mogą przekształcić się jednak w nowotwór złośliwy. Z tych też względów z uwagi za wielkość i zakres stwierdzonych zmian 11 kobiet skierowano do poradni onkologicznej zalecając im systematyczną kontrolę stwierdzonych zmian i w zależności od potrzeb przeprowadzenie dalszej, szczegółowej diagnozy i podjęcia procesu leczenia eliminującego zagrożenie dla zdrowia lub życia. 

 

Wszystkie panie zostały też przy tej okazji wyposażone w ulotkę edukacyjno-szkoleniową informującą o czynnikach ryzyka wystąpienia choroby oraz propagującą podstawowe zasady profilaktyki raka piersi, jak i zasady zdrowego tryby życia zmniejszające ryzyko chorób nowotworowych. Ulotka ta w przekonaniu organizatora badań jest „swoistą receptą i lekarstwem” na zdrowie, gdyż w profilaktyce posiadana wiedza coraz częściej staje skutecznym narzędziem walki nie tylko z chorobami nowotworowymi, ale i z każdą inną, współczesną chorobą cywilizacyjną.

 

Korzystajmy zatem ze zdobytej wiedzy i stosujmy wynikające z tej wiedzy zasady, obserwujmy swój organizm i nauczmy się czytać jego sygnały, konsultujmy zauważone nieprawidłowości z lekarzem, który zweryfikuje zauważone przez nas  zmiany. W ten sposób zapewnimy sobie i swoim rodzinom bezpieczne i spokojne życie.

 

Aleksandra Opalińska - Stowarzyszenie Pomóżmy Sobie

ikona daty10-11-2017, 10:23 ikona autoracki mg ikona wyświetleń929
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt