9 listopada 2017 roku w Urzędzie Miejskim miało miejsce spotkanie z przedstawicielami firmy, która zaproponowała nowoczesne rozwiązania, dotyczące roweru miejskiego. Podstawą jego funkcjonowania jest specjalna aplikacja. Dzięki niej można będzie łatwo ustalić, gdzie znajduje się najbliższy wolny rower, będzie można go zarezerwować, odebrać i odstawić w wirtualnie wyznaczonej strefie parkowania bądź też w dowolnym miejscu wyznaczonej strefy użytkowania. Aplikacja współpracuje z zamontowanym bezpośrednio na rowerze urządzeniem elektronicznym i blokadą. Aby ją pobrać, wystarczy podać numer swego telefonu. Za jej pomocą będzie można także dokonywać płatności, i to nie tylko za rower.
Nowy rower miejski wraz z całym oprogramowaniem został zaprojektowany w Polsce. Istnieje także jego elektryczna wersja. Jest tak skonstruowany, że jego użytkownikowi zapewnia maksimum bezpieczeństwa, gwarantuje bezpieczeństwo teleinformatyczne i ma bardzo duże możliwości adaptacji do warunków, stawianych przez użytkownika. Jego cena to około 2 500 zł za jeden egzemplarz. Do tego należy doliczyć koszty obsługi i serwisu. Propozycja, złożona przez firmę, jest rozważana jako kontynuacja Krotoszyńskiego Roweru Miejskiego.
Jacek Kępa
Uzupełnienie:
Podejmując próbę wprowadzenia idei roweru miejskiego, burmistrz kierował się dwoma przesłankami: chodziło o udostępnienie mieszkańcom Krotoszyna wygodnej i ekologicznej formy przemieszczania się na niewielkie odległości przy jednoczesnej niezwykle ważnej w gospodarowaniu środkami publicznymi oszczędności finansowej. Ponieważ rowery nie zostały wyposażone w żadne zabezpieczenia, ich wielokrotne użytkowanie byłoby możliwe przede wszystkim dzięki poczuciu odpowiedzialności mieszkańców, które nakazywało stosowanie się do reguł, określonych dla dobra wszystkich. Jeśli po kilku tygodniach od uruchomienia rowerów zaczęły one znikać ze stojaków, stało się tak z powodu łamania tych reguł i niszczenia sprzętu. Na nic zdały się apele burmistrza o szacunek dla wspólnego mienia. Burmistrz nie zrezygnował jednak z pomysłu tanich rowerów miejskich i rozważa wprowadzenie proponowanych przez firmę roovee profesjonalnych rowerów z zabezpieczeniami, które umożliwią kontrolę ich użytkowania. Być może więc za kilka miesięcy na ulicach Krotoszyna znów zobaczymy przeznaczone dla wszystkich jednoślady.