Rusza IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”. W tym roku akcja informacyjna koncentruje się wokół oszczędności surowców wtórnych, zwłaszcza metali obecnych w odpadach opakowaniowych, komunalnych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W IV edycji konkursu, ogólnodostępna jest nowa gra edukacyjna pt: „Liga Elektrorecyklingu” . To aplikacja która ma nas uczyć selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu surowców wtórnych zawartych w elektroodpadach. Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa.
Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii. Otacza nas świat urządzeń. Wiele z tych urządzeń zawiera różne metale. Bez metali nie byłoby współczesnej techniki i technologii. Pierwotne surowce mineralne, czyli rudy metali są nieodnawialnym bogactwem, a ich złoża w wyniku eksploatacji ciągle się zmniejszają. Jednak metale można odzyskać i poddać recyklingowi. Mówimy wtedy o surowcach wtórnych. Odzyskując surowce wtórne, oszczędzamy zasoby pierwotne bogactw naturalnych naszej planety.
Konkurs adresowany do uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i uczy młodzież jak wiele surowców wtórnych potrafimy dziś poddać recyklingowi. Tak jak w roku ubiegłym dla trzech najlepszych ekozespołów mamy wycieczki: dla zwycięzców do jednego z polskich parków narodowych oraz dwie wizyty studialne do instalacji recyklingu.
W tym roku, po raz pierwszy punktujemy nie tylko prawidłowe odpowiedzi na pięć otwartych pytań konkursowych, ale także ogólnopolską, wirtualną rozgrywkę w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi elektrogratów w ramach gry „Liga Elektrorecyklingu”.
W aplikacji mamy 15 przedmiotów codziennego użytku, z których możemy odzyskać 12 surowców wtórnych, a następnie dzięki temu zaoszczędzić wydobycie surowców naturalnych w 22 miejscach na świecie, m.in. w Polsce. Gdy zdobędziesz odpowiednią ilość jednego, spośród 12 dostępnych w grze surowców wtórnych, automatycznie otworzy się mapa, na której będziesz mógł wybrać miejsce, gdzie chcesz wirtualnie zaoszczędzić zasoby pierwotne. Teraz będziesz mógł kliknąć w jeden dowolny, z trzech aktywnych krajów świata- odpowiadający trzem prawdziwym miejscom wydobycia surowca, a na Twoim koncie zapisze się wynik. Ekozespoły, które zdobędą najwięcej punktów otrzymają nagrody.
Organizatorem akcji jest Fundacja Chlorofil, partnerem merytorycznym Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej konkursu: www.chlorofil.com.pl.