Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45833015
Wiadomości
grafika
Powiązane galerie:
"Absolwenci" w bibliotece - spotkanie autorskie z Jerzym Fedorowiczem

 

1 grudnia 2017 roku gościem Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie był Jerzy Feliks Fedorowicz – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, pisarz, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji, senator IX kadencji. Jest również społecznikiem pracującym z niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, świetnym organizatorem wytrawnym tenisistą, zagorzałym kibicem, kochającym mężem dziadkiem i ojcem. Ukończył studia na PWST w Krakowie. Jako aktor związany z krakowskimi teatrami Rozmaitości i Starym oraz Państwowymi Teatrami Dramatycznymi w Szczecinie.

 

Występował między innymi w takich filmach jak:

Koncert życzeń jako motocyklista, Pułapka jako żołnierz, Kopernik jako uczony, Potop jako Braun, Znikąd donikąd jako Ren, Noce i dnie jako kolega Tomaszka w Wapiennikach, Spokój jako kolega Gralaka z więzienia, Ocalić miasto jako pracownik poczty stemplujący listy, Pani Bovary to ja jako sąsiad Andrzej, Królowa Bona jako Dzierżawca Mikołaj Wilga, Z biegiem lat, z biegiem dni... jako Żandarm, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy jako Tomek Gierusz, Odlot jako towarzysz Sobol, Dekalog II jako Janek, Pogranicze w ogniu jako kierowca Gienio (odc. 17 i 24), Przygody dobrego wojaka Szwejka jako wachmistrz, Historia filozofii po góralsku według ks. Józefa Tischnera, Cztery noce z Anną, jako dyrektor szpitala, Przepis na życie, jako generał, ojciec Beaty, Na dobre i na złe jako Staszek Kalinowski (odc. 555)

 

W latach 90. był najpierw dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, następnie radnym krakowskiej rady miejskiej i przewodniczącym Komisji Kultury (1994–1998). Od 1998 do 2005 sprawował mandat radnego sejmiku małopolskiego I i II kadencji w którym również przewodniczył Komisji Kultury.

 

W wyborach parlamentarnych w 2005 z ramienia Platformy Obtwatelskiej został wybrany na posła V kadencji w okręgu krakowskim i był nim przez trzy kadencje. Znalazł się w gronie najlepszych 15 posłów V kadencji w rankingu „Polityki”. Zasiadał m.in. w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Był członkiem Komisji Łączności z Polakami za Granicą,

 

W 2015 uzyskał mandat senatora IX kadencji. W listopadzie 2016 został powołany na funkcję wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.

 

Pracuje także z tzw. trudną młodzieżą, m.in. wyreżyserował przedstawienie Romea i Julii w Teatrze Ludowym, w którym zagrali przedstawiciele skinheadów i punków (1991–1992). Był prowadzącym program Zadyma w TVP2.

 

We współpracy z krakowskimi szkołami wyższymi (m.in. z UJ) przygotował uchwałę ustanawiającą rok 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego jako hołd w setną rocznicę śmierci krakowskiego artysty. Pracuje nad projektem wprowadzenia do uczelni artystycznych kierunku „Terapia przez sztukę”.

 

Bierze udział w licznych akcjach charytatywnych Fundacji Mam Marzenie, Koliber, Dar Serca i innych. Założył Fundację Teatru Ludowego w Krakowie, działającą w obszarze terapii przez sztukę.

 

Laureat wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Polcul Foundation, Nagrody Wojewody Krakowskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, Nagrody Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, Nagrody CTN „Monar” Kraków (wolontariusz 1996), pierwszej nagrody Prezydenta RP w dziedzinie sztuki dla dzieci i młodzieży (w 2005).

 

Otrzymał odznaczenia

• Złoty Krzyż Zasługi (2001)

• Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005)

• Krzyż Honorowy Republiki Austrii (2004)

 

Pan Fedorowicz w krotoszyńskiej książnicy spotkał się z czytelnikami jako pisarz. W 2014 ukazała się książka Lodołamacz Fedor, wywiad-rzeka, w którym Jerzego Fedorowicza przepytuje krakowski dziennikarz muzyczny Jarosław Szubrycht.

 

Natomiast w październiku 2017 roku została wydana publikacja Absolwenci. Rocznik 69 , w której Jerzy Fedorowicz pyta jak ułożyło się życie zawodowe i prywatne, absolwentów rocznika ’69 krakowskiej PWST.

 

Jest to uczelnia legendarna. Absolwenci rocznika ’69 są znakomitymi aktorami i dyrektorami teatrów: Mikołaj Grabowski, Adam Kopciuszewski, Rudolf Moliński, Janusz Szydłowski, Henryk Talar, Andrzej Bogusz, Marian Dziędziel, Zygmunt Józefczak, Teresa Marczewska, Urszula Popiel, Adam Sadzik, Leszek Teleszyński, Jerzy Trela, Maja Wiśniowska, Wiesław Wójcik i Elżbieta Krywsza-Fedorowicz. Publikacja zawiera również wspomnienia o zmarłej w 2008 r. Halinie Wyrodek. W trakcie spotkania Jerzy Fedorowicz opowiadał na czym polega praca z aktorem, jaką cenę płaci się za uprawianie tego zawodu, w którym wchodząc na scenie w inną postać, przez dwie godziny żyje się cudzymi emocjami. Ile w tym radości i satysfakcji, a ile rozczarowań. Mówił również o swojej pracy z trudną młodzieżą oraz o tym jakie są z tym związane problemy i radości.

 

Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze. Na spotkaniu można było kupić książkę i otrzymać autograf autora.

 

Dyrektor i pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej dziękują panu Fedorowiczowi za przybycie do naszej książnicy na spotkanie z fanami jego kunsztu aktorskiego i czytelnikami.

 

Tekst na podstawie strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Fedorowicz

ikona daty04-12-2017, 14:34 ikona autoraRedaktor KBP ikona wyświetleń1969
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt