Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45828241
Wiadomości
grafika
Listy z Oki (19). Wyprawa do "Czarnej Wyspy"

Mimo że w Japonii zima jest znacznie łagodniejsza niż w Polsce, to podobnie jak u nas temperatury i ilość opadów śniegu różnią się między poszczególnymi regionami kraju. Znaczna jest różnica między terenami położonymi po stronie Pacyfiku i po stronie Morza Japońskiego. Po stronie oceanu (gdzie m. in. położone jest Tokio) temperatury w zimie rzadko spadają poniżej zera, mało jest też dni z opadami śniegu. Całkiem inaczej wygląda to po stronie Morza Japońskiego (gdzie położone są Wyspy Oki), gdzie normalne są duże opady śniegu. Najbardziej wysunięta na północ japońska wyspa Hokkaido w zimie przeradza się w krainę śniegu, a temperatury spadają tam dużo poniżej zera.

Na Wyspach Oki śnieg nawet jeśli pada, to szybko topnieje. W zimie pomimo niskich temperatur często jest tak pogodnie, że aż żal zostawać w domu. W jeden z takich dni wybrałam się zobaczyć Wyspę Kuroshima, co oznacza dosłownie „Czarna Wyspa”. Ta mała, bezludna wysepka jest położona przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Dōgo, na której znajduje się miasto Okinoshima. Powstała w wyniku erupcji wulkanicznej, która miała miejsce około 3,5 mln lat temu. Są dowody, że Kuroshima to miejsce, gdzie mógł być krater wulkanu!

Wysepkę podziwiać można zarówno z punktu widokowego, jak i z bliska. Do wybrzeża poprowadzona jest krótka ścieżka turystyczna. Podążając nią można dotrzeć do skalistego wybrzeża, a idąc dalej do końca tamtejszego przylądka, gdzie znajduje się mała latarnia morska.

Kuroshima wyróżnia się też tym, że zbudowana jest ze skał w kształcie wielkich kolumn, które powstały, gdy stygnąca po wybuchu lawa popękała. Znanym przykładem takiej formacji geologicznej w Europie jest tzw. Grobla Olbrzyma, znajdująca się w Irlandii Północnej. W Polsce podobne miejsca można zobaczyć na Śląsku. Mi osobiście widok przypominał trochę geopark z Hong Kongu.

Wyspy Oki pełne są takich zagadkowych miejsc, które w niczym nie przypominają tej stereotypowej Japonii, którą sobie zazwyczaj wyobrażamy. Dużo z tych miejsc ma związek z aktywnością wulkaniczną, która odegrała znaczącą rolę w kształtowaniu się Wysp. W związku z Japonią często pojawia się temat wulkanów. Wiele z nich, porozrzucanych po całym kraju, jest wciąż aktywnych. Oki to jednak bardzo bezpieczne miejsce by zobaczyć pozostałości po aktywności wulkanicznej, bowiem ostatnia miała miejsce ponad 400 tysięcy lat temu.

 

Tekst i zdjęcia: Jagoda Wołoszyn

 

Widok na Kuroshimę z punktu widokowego:

 

Widok ze szlaku:

 

Na wybrzeżu:

 

Widok z wybrzeża:

 

Wzburzone zimowe morze:

 

Widok na Kuroshimę z przylądka:

ikona daty07-12-2017, 13:47 ikona autoraPB ikona wyświetleń1815
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt