Tydzień po feriach zimowych rusza w Krotoszynie pilotażowy program nauki pływania dla uczniów klas I - III szkoł podstawowych. - Chcemy się w ten sposób zorientować, czy rozpocząć regularną naukę pływania w szkołach już od klasy III, a nie jak dotąd dopiero od IV - tłumaczył wiceburmistrz Ryszard Czuszke na konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się 9 lutego w gabinecie burmistrza Franciszka Marszałka. Zdaniem obu włodarzy gminy w szkołach jest widoczne duże zainteresowanie takimi zajęciami, a pilotaż pozwoli ocenić, na ile trwałe.
Bezpłatne zajęcia prowadzone byłyby w tym roku szkolnym popołudniami przez nauczycieli dla uczniów chętnych, czyli zapisanych przez rodziców. Dyrektor CSiR Wodnik przygotowuje się już, gromadząc deski pływackie, rękawki i inne pomoce do nauki pływania. Zajęcia będą się rozpoczynały w małym basenie pod okiem dodatkowego ratownika. Obecny na konferencji dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 Zbigniew Kurzawa podkreślił, że nasza, krotoszyńska młodzież po czteroletnim szkolnym cyklu nauki pływania potrafi pływać. Rozpoczęcie tej nauki rok wcześniej na pewno pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.
Z pewnością wielu dorosłych krotoszynian zainteresują kursy nauki pływania i doskonalenia pływania, zaproponowane przez dyr. CSiR Jacka Cierniewskiego. Pomysł dotyczy osób mających 50 lat i więcej, bo jak podkreślał burmistrz, jest to grupa wiekowa mieszkańców, którym najbardziej przydałaby się zachęta do rekreacji sportowej. Godzina pływania pod okiem instruktora będzie kosztowała 10 złotych, kursy planuje się na godziny ranne i późnowieczorne: od 7.00 do 8.00 i od 21.00 do 22.00, kiedy jest mniejsze natężenie pływających na basenie.
Na spotkaniu z przedstawicielami mediów burmistrz Franciszek Marszałek przedstawił także sprawę nazwy ulicy 23 Stycznia w Krotoszynie. W minionym roku - w ramach dekomunizacji nazewnictwa - Rada Miejska w Krotoszynie podjęła uchwałę o nazwie tej ulicy, zmieniając jedynie uzasadnienie tej nazwy. Możemy 23 stycznia 1945 roku pamiętać jako dzień, w którym Krotoszyn opuścił niemiecki okupant, lub też jako dzień, w którym nową okupację rozpoczęła Armia Czerwona. Radni krotoszyńscy uchwalili, że uasadnieniem nazwy ulicy jest data opuszczenia miasta przez okupacyjne władze niemieckie i pozostawili ją bez zmian. Zgodnie z zarządzeniem wojewody wielkopolskiego z 29 stycznia br. ulica ta miałaby obecnie mieć za patrona Konstantego Skąpskiego*. Władze Krotoszyna będą się odwoływać od tej decyzji.
*Konstanty Skąpski, z urodzenia kaliszanin, uczestnik pierwszej i drugiej wojny światowej (więcej informacji - kliknij)