W piątek, 9 marca 2018 r. odbyła się w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie XIII edycja Dnia Kobiet. Imprezę zorganizowała krotoszyńska książnica i Stowarzyszenie „Razem”.
Na wstępie dyrektor biblioteki Ewa Bukowska powitała przybyłych gości, w szczególności: czytelniczki biblioteki, członkinie Stowarzyszenia „Razem”, słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Władze samorządowe reprezentowała zastępca Burmistrza Joanna Król-Trąbka.
W pierwszej części odbył się wernisaż wystawy malarstwa krotoszynianki Danuty Stępień, która swoją przygodę z malowaniem zaczęła po przejściu na emeryturę. Chcąc wypełnić wolny czas zapisała się na zajęcia z ceramiki artystycznej prowadzone przez Krotoszyński Ośrodek Kultury w ramach Uniwersytetu III wieku. Następnym krokiem było uczestnictwo w zajęciach plastycznych. Zachęcona przez prowadzącą je Beatę Ulbrych wzięła też udział w plenerze artystycznym. Potem były następne zajęcia i kolejne plenery. Obecnie jest osobą uzależnioną od malowania, o czym można się przekonać na tej wystawie.
Z zawodu jest chemikiem i zamiłowanie do eksperymentowania przeniosła na płótno. Malując farbami olejnymi bawi się kolorami i różnymi strukturami przedstawiając głównie tematykę przyrodniczą. Prócz plenerów często ogląda wystawy, czerpiąc z nich niejednokrotnie natchnienie do swoich obrazów a także doskonaląc technikę. Malarstwo wypełnia jej cały wolny czas. Często wyjeżdżając na dłuższy pobyt zabiera ze sobą przybory malarskie, by na gorąco utrwalać piękne chwile.
Przed druga częścią zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.
W oczekiwaniu na przybycie pana Waldemara Wierzby Ewa Bukowska przedstawił historię równouprawnienia wśród kobiet w różnych krajach. Następnie dr Jacek Kępa przedstawił aforyzmy i cytaty z literatury na temat płci pięknej. Na ręce pani dyrektor biblioteki Ewy Bukowskiej i oraz pani prezes stowarzyszenia „Razem” Elżbiety Gasztki przekazał kwiaty w imieniu włodarzy miasta z życzeniami dla wszystkich pań.
W drugiej części ze swoim autorskim programem kabaretowymwystąpił Waldemar Wierzba, polonista, regionalista, gawędziarz i autor słowników gwary poznańskiej (m.in. Słownika Gwary Poznańskiej ) oraz licznych publikacji pisanych gwarą, który w barwny sposób przypomniał mowę przodków. Występ nosił tytuł „Kochać babe to nie jest tak ajnfach”.
Wystawę można oglądać do 29.03.2018 r., na II piętrze biblioteki, w godzinach jej otwarcia.
Tekst: Wiesława Patalas, zdjęcia: Marcin Laska