Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45829474
Wiadomości
grafika
Piękna Gmina. Tajemniczy Ośrodek Lebensborn w Smoszewie

Wiele osób słyszało o tajemniczym ośrodku Lebensborn w Smoszewie. Zarówno mieszkańcy Smoszewa jak i osoby spoza powiatu szukają miejsca gdzie on się znajdował. Jak do tej pory nie udało się dokładnie określić miejsca jego budowy.

Lebensborn założono z inicjatywy Heinricha Himmlera w 1935 r. Organizacja ta oficjalnie prowadziła działalność o charakterze społeczno – dobroczynnym, jednak prawda wyglądała zupełnie inaczej.

Działalność polegała głównie na ,,wspieraniu (wartościowych pod kątem rasowym jak i biologicznym) rodzin wielodzietnych”, także na opiece nad samotnymi matkami wychowującymi dzieci. Obozy Lebensborn były głównie miejscem selekcji. To właśnie w nich gromadzono dzieci spełniające normy pozwalające na uznanie ich za Aryjczyków po czym już na tym etapie rozpoczynano prace nad ich zniemczeniem i odsyłano do Rzeszy.

Z informacji zawartych w książce Romana Hrabera „LEBENSBORN czyli źródło życia” można wiele się dowiedzieć. ,,Wieś Smoszew położona jest koło Krotoszyna w województwie poznańskim. Widocznie miejscowość ta posiadała odpowiednie walory, skoro Lebensborn zainteresował się nią i zwrócił na to uwagę Himmlera. Z jego też upoważnienia rozpoczęto tam budowę wielkiego kombinatu hodowlanego dla – jak to określono – matek Lebensbornu. Zaprojektowane osiedle nazwane Lebensborn-Siedlung-Heimstatte, miało obejmować 500 małych domków. Do końca wojny zdołano wybudować jedynie 24. Potwierdza to himmlerowski program rozbudowy Lebensbornu i jego dalszego rozwoju ujawniony w pamiętnikach Feliksa Kerstena”.

Amatorsko szukając miejsca gdzie mógł znajdować się ośrodek i dopytując starszych mieszkańców nie udało mi się natrafić na dokładne informacje. Najbardziej prawdopodobnym miejscem jest las i jego obrzeża (znajdowała się tam kantyna wojskowa, poligon wojskowy) lub stara prochownia w pobliżu poniemieckiej strzelnicy. Były to tereny zamknięte i strzeżone. Dopiero spotkanie z Panem Jakubem Pomezańskim i Panią Katarzyną Wodecką nieco mnie przybliżyło i potwierdziło jedno z dwóch miejsc. Niestety na dokładne badania całego terenu nie wyraża zgody jeden z jego właścicieli. Ekipie badawczej Pana Jakuba Pomezańskiego udało się znaleźć w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się wiejska piaskownia oraz na pobliskich polach kilka artefaktów które mogły świadczyć że to w tym miejscu mógł się znajdować ośrodek. Mam nadzieję że już niedługo badania będą mogły być wznowione i kiedyś uda się rozwiązać największą tajemnicę Smoszewa.

 

Tekst: Joanna Dzierla

Zdjęcia: Jakub Pomezański

 

Zdjęcia przedstawiają prawdopodobne miejsce, w którym znajdował się Ośrodek i znalezione artefakty.

 

 

 

 

 

 

ikona daty13-03-2018, 09:44 ikona autoraPB ikona wyświetleń1289
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt