Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45826731
Wiadomości
Czat z Burmistrzem Krotoszyna na #IRC, szczegóły...

Burmistrz Krotoszyna oraz jego zastępcy:

zapraszają na CZAT z BURMISTRZEM

w dniu 06.05.2004 r. (czwartek) w godz. 9.30-10.30,
kanał IRC: #burmistrz, nick: burmkrot

Od 20 lutego 2003 r. Pan Julian Jokś, Ryszard Czuszke oraz Franciszek Marszałek będą odpowiadać na Państwa pytania co dwa tygodnie. Wszelkie zmiany terminu lub godziny CZAT-u będą podawane na tej stronie. W tym miejscu podamy także w dniu spotkania z burmistrzem nazwę kanału IRC, na którym odbędą się pogaduszki.

Aby korzystać z kanałów IRC, konieczne jest posiadanie programu klienta. Najpopularniejsze programy do IRCowania to: IRCII, BitchX (Unix), mIRC, PIRCH (Windows). Dla tych, którzy nie posiadaja takiego programu przygotowaliśmy wejście na IRC poprzez bramkę www:

Wejście na CZAT: bramka IRC - KLIKNIJ TUTAJ

Terminarz CZATów z Burmistrzem:
2003 - 20.02 (czw), 06.03 (czw), 20.03 (czw), 03.04 (czw), 17.04 (czw), 30.04 (śr), 14.05 (śr), 28.05 (śr), 12.06 (czw), 26.06 (czw), 10.07 (czw), 27.08 (śr), 11.09 (czw), 25.09 (czw), 09.10 (czw), 23.10 (czw), 06.11 (czw), 20.11 (czw), 04.12 (czw), 18.12 (czw),
2004 - 08.01 (czw), 22.01 (czw), 05.02 (czw), 19.02 (czw), 04.03 (czw), 18.03 (czw), 01.04 (czw), 15.04 (czw), 06.05 (czw).

Poniżej przedstawiamy krótki opis: 'PODSTAWY IRC'

IRC - jeden z najstarszych sposobów komunikacji przez sieć, skrót od Internet Relay Chat, czyli wieloosobowe rozmowy przez Internet. Jest to jedna z możliwości porozumiewania się poprzez Internet, dająca szansę rozmowy z wieloma osobami w tym samym czasie. IRC jest oparty na strukturze client-serwer. Wiadomości wysyłane przez poszczególnych użytkowników odbierane są przez serwer IRC, który rozsyła je do innych użytkowników lub do innego serwera.

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi użytkownikami odbywa się na kanałach, które nie mają numerów, natomiast posiadają nazwy (poprzedzane znakiem "#") - np. #krotoszyn, #warszawa, #zdrowie - są to kanały, na których przebywają najczęściej ludzie z tych miast lub wymieniający uwagi na temat danego zagadnienia. Na kanał może wejść każdy (wyjątek stanowią kanały, na które trzeba zostać zaproszonym) i uczestniczyć w toczącej się tam dyskusji.

Obecnie w Polsce istnieje pięć serwerów IRC, które działają w sieci EFNet (często przebywa w niej jednocześnie ponad 30000 osób na ponad 10000 kanałach), są to : kraków.irc.pl, warszawa.irc.pl, poznan.irc.pl, lublin.irc.pl oraz wroclaw.irc.pl. Specjalnie dla potrzeb sieci IRC została stworzona domena irc.pl, w której są zarejestrowane serwery. Każdym serwerem opiekuje się jedna lub kilka osób. Bywa i tak, że jedna z nich jest także administratorem komputera, na którym działa program serwera. Osoby takie są nazywane IRC-operatorami (w skrócie "opami").

Operatorzy mają dodatkowe uprawnienia, związane bezpośrednio z ich funkcjami i do nich należy zgłaszać wszelkie problemy czy też prośby. Operator kanału ma pełną władzę - może wykopać (kick) niektórych użytkowników, zabronić im dostępu do kanału (ban), a nawet odebrać głos - dotyczy to osób, które nie przestrzegają zasad panujących na IRCu.

Każda osoba w sieci IRC musi posiadać przezwisko zwane popularnie "nickiem". Nick jest unikalny, czyli w danej chwili może istnieć tylko jedna osoba, identyfikująca się tym samym nickiem. Ta zasada stanowi podstawę działania IRC. Nick może składać się z liter, cyfr oraz niektórych znaków specjalnych, jednak nie może być dłuższy niż 9 znaków.

Aby korzystać z kanałów IRC, konieczne jest posiadanie programu klienta. W systemach opartych na platformie UNIXA najpopularniejszy jest IRCII lub BitchX, użytkownicy Macintsha korzystają z Ircle, natomiast użytkownicy komputerów z Windowsem - najczęściej z mIRCa lub PIRCHa.

Krótki opis najpopularniejszych programów pod Windows:
mIRC - najpopularniejszy klient IRC dla Windows. Wygodny w użyciu, umożlwiający wykorzystanie prawie wszystkich możliwości IRC. Jednak jest bardzo podatny na ataki. Pojawiły się bowiem robaki sieciowe, które modyfikują pliki inicjalizacyjne mIRCa tak, że będzie on automatycznie rozsyłał kod wirusa do wszystkich osób znajdujących się na kanale. Ale dobry program antywirusowy i nieprzyjmowanie podejrzanych plików przesyłanych przez IRC powinny zabezpieczyć przed tego typu nieprzyjemnościami. Program zawiera ogromną ilość opcji - początkującym użytkowanikom nie polecam modyfikowania wszystkich od razu :)
PIRCH - największa konkurencja dla mIRCa. Najważniejsze zalety to przyjazny interfejs oraz obsługa CTCP i DCC metodą przeciągnij i upuść. Program zapisuje logi rozmów do plików tekstowych, pozwala definiowac aliasy, posiada listę ulubionych kanałów, listę skrótów do stron WWW, a także zintegrowany bardzo prosty odtwarzacz plików multimedilnych. Niestety podobnie jak w przypadku mIRCa, pojawiły się wirusy rozprzestrzeniające sie po modyfikacji plików inicjalizacyjnych.

Podstawowe komendy na IRC:
Wszystkie komendy są poprzedzane znakiem "/" dla odróżnienia ich od tekstów rozmów. Duże i małe litery nie są odróżniane.

/join #krotoszyn - wejście na kanał KROTOSZYN
/who #krotoszyn - wyświetlenie spisu osób, które aktualnie przebywają na kanale KROTOSZYN. Wyświetlana jest nazwa kanału, nick danej osoby, jej adres oraz tzw. ircname.
/nick stefanek - zmiana nicka na "stefanek"
/names #krotoszyn - wyświetlenie spisu osób, które aktualnie przebywają na kanale KROTOSZYN, wyświetlane są tylko nicki.
/leave #krotoszyn - wyjście z kanału KROTOSZYN
/msg stefanek wiadomość - wysłanie prywatnej wiadomości do użytkownika "stefanek". Wiadomości takiej nie widzą inni użytkownicy, można więc w ten sposób rozmawiać zupełnie prywatnie, widzi ją tylko osoba, do której została zaadresowana
/query stefanek - po wpisaniu tej komendy wszystko, co piszemy jest wysyłane nie na kanał, ale do osoby o nicku "stefanek".("/query" - wyłącza rozmowę)
/ignore stefanek - od tej pory nie bedziesz orzymywać wiadomości od użytkownika "stefanek"
/quit - opuszczenie IRC (podaj choć jeden powód dlaczego - poza rachunkami oczywiście :))))
/help - podstawowy opis komend i działania programu IRC

Strony internetowe na temat IRC:
- http://www.irc.pl/
- http://irc.gery.pl/
- http://www.irc.bajo.pl/
- http://www.irc-web.div.pl/
- http://irc.turek.net.pl/

ikona daty12-02-2003, 10:43 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń5421
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt