„Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo” to temat konferencji zorganizowanej w naszej szkole 23 marca dla upamiętnienia przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie było jednym z działań podjętych w ramach „Tygodnia z Dwójką” – szkolnego projektu adresowanego przede wszystkim do uczniów krotoszyńskich gimnazjów. W minionych latach gimnazjaliści z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w różnych inicjatywach przygotowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP2, Dyrekcję Szkoły oraz nauczycieli i uczniów „Dwójki”. Były to m.in. projekty „Fair play w życiu” i „Bliżej tego, czego chcesz”.
Celem tegorocznego zadania „Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”, będącego zadaniem publicznym dofinansowanym przez Burmistrza Miasta i Gminy Krotoszyn, było uświadomienie znaczenia tego historycznego wydarzenia zarówno w wymiarze regionalnym, jak i ogólnopolskim. Wszystkie podjęte działania miały wyposażyć uczniów gimnazjów w potrzebną wiedzę i umiejętności, które z kolei zostaną wykorzystane w macierzystych szkołach. Dlatego gimnazjaliści, którzy zgłosili swój udział, wyjechali na jednodniową wycieczkę do Poznania, gdzie zwiedzali miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim, a także uczestniczyli w warsztatach doskonalących umiejętności społeczne w Wyższej Szkole Bankowej współpracującej z ZSP2. Następnie zostali zaproszeni na rajd turystyczny „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Krotoszyńskiej". Kolejnym zadaniem była organizacja konferencji „Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”, z której relację zamieszczamy poniżej.
Konferencję rozpoczęło powitanie gości przez Dyrektora Szkoły pana Romana Olejnika oraz uroczyste odśpiewanie „Roty” przez uczestników spotkania. Ton wspólnemu wykonaniu tej poruszającej serca Polaków pieśni patriotycznej nadał śpiew uczennic ZSP2. Następnie wystąpiła pani Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSP2 w Krotoszynie i jednocześnie Wicedyrektor Szkoły Ewa Kowalska, która przedstawiła wcześniejsze projekty realizowane w ramach „Tygodnia z Dwójką”, wspierane przez Burmistrza Miasta i Gminy Krotoszyn.
Ważnym punktem konferencji było wystąpienie pana Adama Zdunka - nauczyciela historii w ZSP2. Przedstawił on relację z działań podjętych w ramach projektu „Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”, a także w niezwykle ciekawy sposób opowiedział historię Powstania Wielkopolskiego zilustrowaną zdjęciami z tego okresu.
Następnie wszyscy uczestnicy konferencji rozwiązywali test z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, składający się z 20 pytań sprawdzających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim. Quiz prowadził mgr Dariusz Włodarczyk, a zwycięzcami zostali: 1 miejsce - pani Karina Bratborska Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krotoszynie, 2 miejsce - pan Marcin Podziomek nauczyciel ZSP2, 3 miejsce - Jakub Marszałek uczeń ZSP2 w Krotoszynie. W tym samym czasie 13 uczniów reprezentujących Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 5 oraz Niepubliczne Gimnazjum w Krotoszynie rozwiązywało w oddzielnej sali, indywidualnie, test w wersji papierowej, aby zdobyć kolejne punkty w rozgrywce. Ostateczne wyniki rywalizacji wśród gimnazjalistów poznamy w maju, kiedy dobiegnie końca realizacja projektu.
Kolejną część konferencji wypełnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic „Dwójki”: J. Koniecznej, O. Cieluch, J. Jagodzińskiej, A. Nabzdyk. Rozstrzygnięto też dwa konkursy. Pierwszy sprawdzał wiedzę o patronie szkoły - K.F. Libelcie wśród uczniów klas drugich, trzecich i czwartych. Zwyciężyła w nim klasa IIe. Drugi skierowany był do pierwszoklasistów, spośród których najlepsi okazali się uczniowie klasy 1d.
Konferencję zakończyły podziękowania, m.in. Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pana Przemysława Wójcika, Wiceburmistrza Krotoszyna pana Ryszarda Czuszke, a także Dyrektora ZSP2 w Krotoszynie pana Romana Olejnika. Gratulowano pani Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSP2 w Krotoszynie i jednocześnie Wicedyrektor Szkoły Ewie Kowalskiej, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i całej społeczności szkolnej niezwykłej kreatywności, dziękowano za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia i celowe wykorzystanie środków dofinansowania zadania publicznego „Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo”.
Na koniec warto dodać, że ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju podczas oficjalnego spotkania podsumowującego realizację zadania w Urzędzie Miasta i Gminy Krotoszyn.
Tekst i zdjęcia:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola F. Libelta