W chramach w Okinoshimie obchodzone są różne ciekawe festyny i festiwale, ale nie wszystkie organizuje się co roku. Nie wszystkie mają też ustaloną datę dzienną. Jednym z nich jest Yama-matsuri (dosł. festiwal góry), święto chramu Ōyama w okręgu Fuse, uznane przez Prefekturę Shimane za ważne dziedzictwo niematerialnej kultury ludowej. Festiwal ten ma miejsce w pierwszą niedzielę kwietnia w lata parzyste. Data Yama-matsuri przypadła więc w tym roku na 1 kwietnia.
Najważniejsze przygotowania do tego festiwalu mają miejsce dzień wcześniej. Po pierwsze, szykuje się wtedy linę, którą wykorzystuje się podczas właściwych celebracji. Wykonuje się ją, wiążąc ze sobą pnącza aktinidii ostrolistnej (roślina z rzędu wrzosowców, na zdjęciu poniżej). Mieszkańcy Fuse wskazują miejsce, gdzie rosną okazy, które można ściąć. Po drugie, aby dokonać rytualnego oczyszczenia okolicy przed Yama-matsuri, przez ulice okręgu przechodzi niezwykły pochód. Uczestnicy toczą osobliwą konstrukcję – ścięte drzewko Cleyera japonica (również z rzędu wrzosowatych), do którego przymocowano zbite w poprzek belki (zdjęcie poniżej). Zarówno ta konstrukcja, nazywana ōzakaki, jak i wspomniana wcześniej lina – kazura, mogą być wykonane tylko z wymienionych powyżej gatunków roślin.
Rankiem w dzień festiwalu uczestnicy udają się najpierw do innego ważnego chramu okręgu Fuse – Kasuga, by dokonać tam m. in. rytuałów oczyszczenia. Co ciekawe, ich ważnym elementem jest spożycie dużej ilości alkoholu. Mieszkańcy okręgu Fuse twierdzą, że dzięki temu podczas najważniejszego punktu celebracji uczestnicy nie będą w stanie wykonywać gwałtownych ruchów, więc nie zrobią sobie krzywdy.
Następnie wszystkie zainteresowane osoby przechodzą na właściwie miejsce festiwalu, czyli do chramu Ōyama. Obiektem kultu jest tam wysokie, wielowiekowe drzewo, które rośnie na jego terenie i to właśnie na nim skupiają się główne celebracje. Uczestnicy ustawiają się obok niego w długi rząd i w rytm muzyki raz po raz podnoszą do góry linę. Bardzo często się przy tym przewracają, ku ogólnej uciesze widzów. Gdy muzyka ustanie, okręcają linę dookoła pnia drzewa.
Niegdyś mieszkańcy okręgu Fuse w dużej mierze podejmowali zajęcia związane z eksploatacją lasów, toteż uważa się, że Yama-matsuri z początku organizowano jako ofiarę za bezpieczeństwo podczas tych prac. Z kolei sam chram Ōyama jest miejscem związanym z dawnym kultem przyrody, poprzedzającym wierzenia szinto.
Tekst: Izabela Raczyńska
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Archiwum Miasta Okinoshima, Izabela Raczyńska
Aktinidia ostrolistna, z której wykonuje się linę kazura (zdj. Wikimedia Commons):
Ōzakaki toczone ulicami okręgu Fuse w przeddzień festiwalu (zdj. Archiwum Miasta Okinoshima):
Drzewo (obiekt kultu) na terenie chramu Ōyama (zdj. Izabela Raczyńska):
Uczestnicy festiwalu trzymają linę kazura (zdj. Izabela Raczyńska):
Okręcanie liny dookoła drzewa (zdj. Izabela Raczyńska):
Okręcanie liny dookoła drzewa (zdj. Izabela Raczyńska):
Osoby zebrane, by obejrzeć Yama-matsuri (zdj. Izabela Raczyńska):