Organizatorami tegorocznej konferencji byli ponownie członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie oraz Stowarzyszenia „Motylek” na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie. Wsparcia udzieliła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Krotoszynie.
Tegoroczne działania zostały dofinansowane przez Burmistrza Krotoszyna w ramach realizacji zadania publicznego, projektu – Organizacja działań w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Co i kiedy się działo?
Od 4 do 20 kwietnia w holu Galerii Krotoszyńskiej (wystawa) oraz na Rynku (baner) informowano o działaniach związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym czasie można było skorzystać z indywidualnej porady udzielanej przez psycholożki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krotoszynie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego w Konarzewie.
10 kwietnia w ZSP nr 2 w Krotoszynie a 11 kwietnia w ośrodku w Konarzewie spotkali się rodzice a także nauczyciele i specjaliści z różnych szkół i placówek. Wzięli udział w warsztatach pt. Otwarta przestrzeń edukacyjnych doświadczeń (Krotoszyn) oraz Sytuacje trudne i sposoby radzenia sobie z nimi – analiza przypadków (Konarzew). Była to również okazja do zapoznania się z ofertą Biblioteki Pedagogicznej w Krotoszynie z zakresu omawianej tematyki.
Pani Agnieszkę Magdar – trenerka z wieloletnim doświadczeniem, rozpoczynając warsztaty w Krotoszynie, podkreśliła, że w procesie uczenia się nic nie zastąpi doświadczeń, które można pozyskać jedynie poprzez działanie i rozmowę z drugim człowiekiem. Zarządzanie emocjami w trudnych sytuacjach, postrzeganie problemów z różnych perspektyw i rozwiązywanie ich, szukanie sposobów radzenia sobie ze spadkiem motywacji - to najważniejsze treści spotkania.
Z kolei w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Konarzewie konferencja jak co roku zgromadziła wielu rodziców, nauczycieli, terapeutów, którzy zgodnie z hasłem konferencj "bo… razem łatwiej i skuteczniej" chcieli posłuchać terapeutów pracujących z dziećmi z autyzmem, wymienić doświadczenia, zadać pytania w celu uskutecznienia procesu terapeutycznego dzieci, młodzieży, na których im bardzo zależy.
Warsztaty rozpoczęły się od wypuszczenia w niebo niebieskich balonów jako symbolu naszej łączności z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Następnie terapeutki z Centrum Terapii Tęcza w Odolanowie: Alina Bolach, Joanna Bolach, Natalia Niziołek oraz Dominika Wawrzyniak poprowadziły dalszą część spotkania. Pani Alina Bolach wprowadziła nas w podejmowany w tym roku temat „Sytuacje trudne i sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi – analiza przypadków”. To jedna z propozycji rodziców, bo to ich trzeba pytać, o czym warto porozmawiać. Tej części warsztatowej prowadzonej w dwóch grupach towarzyszyło wiele emocji i pozytywnej energii, tym bardziej, że trudne zachowania nie są tylko kłopotem rodziców i terapeutów, ale przede wszystkim są trudnością, z którą zmagają się dzieci i młodzież z autyzmem, często wyrażając w ten sposób siebie, ponieważ nie potrafią inaczej.
Oba warsztaty spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz pozytywnymi komentarzami ze strony rodziców i nauczycieli. Po części oficjalnej długo trwały gorące dyskusje. Frekwencja na każdym z proponowanych spotkań przekroczyła oczekiwania organizatorów. Zainteresowanie uczestników konferencji i warsztatów wskazuje na zapotrzebowanie podejmowania działań w tym zakresie.
Więcej informacji na stronach internetowych:
https://www.zsp2.krotoszyn.net/