Idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych czyli na półkach lub regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing to jedna z form popularyzowania książki i czytelnictwa Bookcrossing nazywany także jako ruchoma, wirtualna biblioteka. Bez własnej siedziby czy kart bibliotecznych.
Taka właśnie akcja została zapoczątkowana w Szkole Podstawowej w Chwaliszewie. Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera Filia nr 5 wspólnie z Biblioteką Szkolną przygotowały regał na korytarzu szkolnym, na którym znajdują się książki. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ książki są z różnych kategorii. Bookcroossing cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów. Książka dostaje drugie życie, ponieważ można ją zostawić w domu, odłożyć na miejsce lub przekazać dalej. Nigdy nie wiadomo jak daleko książka zawędruje w świat.
Akcja uwolnij książkę – Bookcrossing zorganizowana została przez Adriannę Dutkiewicz z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera – filii nr 5 w Chwaliszewie oraz przez Lucynę Radojewską-Felczak – nauczyciel-bibliotekarz ZS w Chwaliszewie.
Tekst i zdjęcia: KBP